Jak na lehčí učení? Máme pro vás několik tipů

14.6.2022 | autor: Redakce PŽ

Jak na lehčí učení? Máme pro vás několik tipů

Domácí učení nemusí být pro děti a dospělé zrovna nejjednodušší. Pokud to chcete svým ratolestem i vám trochu usnadnit, máme pro vás pár tipů. Nechte se inspirovat.

Snažte se zabránit nepochopení

Při každém učení s dětmi se ujistěte, že dítě rozumí jak vám, tak i zadání daného úkolu. A pokud tomu tak není, snažte se mu to podat jinak. Pokud ze strany dětí dojde k nepochopení jakéhokoliv slova, přestanou probírané látce rozumět. 

 

TIP: Zajímá vás, jak řešit problémy s domácími úkoly? Zjistěte, v čem může spočívat příčina problémů. 

Přistupte k názorným obrázkům

Děti si mnohdy nedokáží představit, o čem se vlastně učí. Snažte se jim proto probíranou látku co nejvíce přiblížit. Na pomoc si můžete vzít třeba obrázkové encyklopedie nebo internet. A platí to i v případě slovních úloh. Pokud děti celé situaci nerozumí, můžete jim pomoct tím, že jim vše názorně nakreslíte. 

Nesdělujte jim ihned řešení

Své děti veďte co nejvíce k samostatnosti. I když vám připadá jejich přemýšlení dlouhé, neuchylujte se k tomu, že jim okamžitě řeknete řešení. Místo toho se jich zeptejte, jak o celé problematice přemýšlí. Zároveň jim nechte dostatek času, aby se mohly nad celou situací opravdu zamyslet.

Chvalte, chvalte a chvalte

Jakmile dítě udělá nějakou drobnost správně, pochvalte jej za to. Nemyslete si přitom, že se jedná o rozmazlování. Naopak tímto způsobem dítě utvrzujete v tom, že vidíte, že se snaží. A že se tedy má snažit dál. 

Buďte trpěliví

Při učení s dětmi trénujte svou trpělivost. Dětem často nejde naučit se číst z toho důvodu, že s nimi rodiče nemají trpělivost a přenáší na ně svoji nervozitu. Dopřejte jim proto opravdu dostatek času, aby se s celým úkolem mohly popasovat po svém. 

 

Více článků z oblasti vzdělávání najdete na www.basic.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.