Jak postupovat při odškodnění trvalých následků po dopravní nehodě

4.9.2020 | autor: Redakce PŽ

Při dopravní nehodě může velmi rychle dojít ke zranění poškozeného, který autonehodu nezpůsobil. Někdy se může jednat jen o drobné odřeniny, jindy jsou naopak zranění závaznější a jejich důsledkem může dojít i k trvalým zdravotním následkům. Jak v takové situaci řešit jejich odškodnění?

Nejvyšší odškodnění nemajetkové újmy

Odškodnění trvalých zdravotních následků je odborně označováno jako odškodnění ztížení společenského uplatnění. Jedná se tedy o jednu a tu samou náhradu, nikoliv dvě rozdílné, jak může být někdy zaměňováno. 

Obvykle je přitom toto odškodnění nejvyšší odškodnění nemajetkové újmy, které bývá vyšší než bolestné. 

Jak se postupuje při výpočtu?

K realizaci odškodnění ztížení společenského uplatnění obvykle dochází až rok od dopravní nehody. Používá se k tomu znalecký posudek podle Metodiky Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví. Tato Metodika se používá v odškodňovací praxi pojišťoven při mimosoudním řešení sporů.

Pokud se rozhodnete pro vymáhání odškodnění ztížení společenského uplatnění, doporučujeme nejprve vyhledat profesionálního znalce a specializovaného právníka, kteří se postarají o stanovení ztížení společenského uplatnění podle zmíněné Metodiky. 

Více informací z oblasti odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.