Jak se starat o malířské plátno? Je to jednoduché

28.10.2020 | autor: Redakce PŽ

Jak se starat o malířské plátno? Je to jednoduché

Malířské plátno potřebuje dodatečnou péči, jinak vám nebude dobře sloužit. A v tomto článku vám ukážeme, co všechno je potřeba udělat.

I o malířské plátno se musíte dobře starat. Pokud tak neučiníte, bude se vám na něj špatně malovat. V tomto článku vám ale poradíte, co můžete dělat v různých situacích.

Voda a žehlička s jistotou pomůže

Může se stát, že vám pošta předá pomačkané malířské plátno. Sice se na první pohled může jednat o tragédii, nejde ale o nic hrozného. Tento stav se totiž dá poměrně jednoduše vyřešit. Vezměte si na pomoc žehličku. Jedná se o jeden z nejlepších a nejrychlejších způsobů. Po žehličce ale sáhněte jen v případě, že jsou vaše malířská plátna vyrobena z kvalitního materiálu - tedy z bavlny nebo lnu. V opačném případě sáhněte po metodě, kterou budeme zmiňovat v další části článku.

Než začnete, rozehřejte si žehličku. Dejte si ale pozor na to, abyste ji nerozehřáli na příliš vysokou teplotu. Zahřejte ji na nízkou nebo střední teplotu. To bude pro srovnání malířského plátna bohatě stačit. Následně rozložte plátno rubem vzhůru na ručník a jemně ho postříkejte vodou. Použijte k tomu nejlépe rozprašovač, aby nebylo příliš mokré. Povrch následně žehlete, dokud nebude dokonale rovný. Mělo by vám k tomu stačit několik sekund.

Zarovnejte malířské plátno s pomocí válečku

Šetrnější metodou pro malířská plátna, která nejsou vyrobena z lnu nebo bavlny, je válení. Plátno nejprve roztáhněte po celé šíři tak, aby se pokud možno nikde nekroutilo. Položte jej na čistý povrch rubem vzhůru a opět ho postříkejte vodou z rozprašovače. Plátno natáhněte na místech, kde se objevují nerovnosti. Nebo ještě líp, použijte váleček. S ním dokážete látku téměř dokonale narovnat. Poté ji nechte uschnout a zkontrolujte, jestli je dostatečně rovné. Po této proceduře by měly veškeré nerovnosti zmizet.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.