Jaké povinnosti máte, když vám soud nařídí mediaci

20.4.2023 | autor: Redakce PŽ

Jaké povinnosti máte, když vám soud nařídí mediaci

V rámci soudního jednání může soudce někdy přistoupit k tomu, že stranám sporu nařídí takzvané první setkání se zapsaným mediátorem. Co to pro strany sporu znamená a jaké povinnosti jim z toho vyplývají?

Co je první setkání se zapsaným mediátorem

Soudce stranám sporu nikdy nemůže nařídit mediaci, ale pouze takzvané první setkání se zapsaným mediátorem. V podstatě se jedná o takovou informativní schůzku, na níž mediátor klientům vysvětlí, co mohou od mediace očekávat. A následně se sami rozhodnou, zda jim to dává smysl a mediaci absolvují.

 

V praxi soudce první setkání se zapsaným mediátorem mnohdy nařizuje u rodinných sporů. V takových případech totiž může uznat, že by soudní jednání a probírání se důkazy špatně dopadlo na vztahy v široké rodině. Mediace u rodinných sporů navíc může být časově i finančně méně nákladná než soudní jednání. 

Jak může první setkání se zapsaným mediátorem skončit

První setkání se zapsaným mediátorem může skončit dvěma způsoby. Buď mediátor stranám sporu vydá potvrzení o tom, že svou povinnost absolvovaly a celá skutečnost se bude považovat za vyřízenou.

 

Nebo bude mediace klientům dávat smysl a rozhodnou se, že ji chtějí absolvovat. V takovém případě se ještě mohou rozmyslet, zda budou chtít mediaci absolvovat u daného mediátora, nebo se obrátí na někoho jiného. 

Jaké povinnosti z toho stranám sporu vyplývají

Pokud soud rozhodne o povinnosti stran setkat se se zapsaným mediátorem, obdrží strany konfliktu usnesení o uložení této povinnosti. Součástí tohoto usnesení je jméno mediátora a v některých případech také kontakt. Strany sporu poté mají povinnost mediátora kontaktovat ve stanovené lhůtě. Obvykle se jedná o 10 pracovních dnů. 

 

Pokud tuto povinnost strany sporu nesplní, mohou nastat dvě věci. V některých případech může klienty mediátor kontaktovat sám. Na tuto variantu však rozhodně nelze spoléhat. Pokud ke kontaktu nedojde, nemusí vám soud zcela nebo zčásti přiznat náhradu nákladů, které v souvislosti se sporem vznikly.  

 

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.czAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.