Je mediační dohoda za každou cenu závazná?

4.9.2020 | autor: Redakce PŽ

V rámci mediačního jednání dochází k sepsání mediační dohody. Někteří však tápou v tom, zda je její znění závazné, nebo zda se jedná jen o bezcenný kousek papíru. A musí být mediační dohoda vždy uzavřena písemně? 

Uzavřená mediační dohoda je platná

Mediační dohoda je zcela stejná dohoda jako každá jiná. Pokud ji obě zúčastněné strany podepíší, měly by se jejím zněním řídit. Podepsaná mediační dohoda je tedy platná. A pokud jedné ze stran její znění přestane vyhovovat, rozhodně nestačí tuto dohodu jednoduše roztrhat.

Mediační dohoda musí být písemná

Jak říká samotný zákon o mediaci, mediační dohoda je písemná dohoda stran konfliktu, která je uzavřena v průběhu mediace a která zároveň upravuje práva a povinnosti mezi těmito stranami. 

 

Ale co když se strany na něčem dohodnou a následně se dohodnou na tom, že k tomu nepotřebují žádný písemný dokument? O tom pochopitelně zákon o mediaci nemluví. A lze proto jen usuzovat, že by se v takovém případě o mediační dohodu nejednalo. 

Co dělat, když jedné straně přestane mediační dohoda vyhovovat?

V praxi se to může stát docela běžně. Strany konfliktu se na něčem domluví, ale postupem času zjistí, že jim to tak úplně nevyhovuje. Nebo třeba jen jedné straně. Typicky se jedná o dohody týkající se péče o dítě. Pokud takovou dohodu rodiče uzavřou například ve 4 letech věku dítěte, do 18 let zbývá ještě spousta času. A s největší pravděpodobností proto ještě nastanou určité změny, se kterými se budou muset vypořádat.

Pokud jim tedy mediační dohoda přestane vyhovovat, je důležité domluvit se na změně. To mohou udělat buď prostřednictvím mediátora, nebo i bez něj. 

Důležité je ale myslet na to, že pokud už jednou máte písemnou mediační dohodu, měly by i veškeré její dodatky mít písemnou podobu. Pokud by změnu chtěla nastolit pouze jedna strana a druhá strana nebyla svolná ke změně, bylo by nutné se obrátit na soud. 

Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.