Kdy může být oddělené jednání při mediaci prospěšné

12.11.2021 | autor: Redakce PŽ

Při mediaci je možné přistoupit k takzvanému oddělenému jednání. Znamená to, že každá strana sporu hovoří s mediátorem o samotě. V čem přesně tkví výhody takového jednání?

Co přesně je oddělené jednání

K oddělenému jednání se zpravidla přistupuje v případě, že je třeba mluvit o věcech, o kterých strany sporu nechtějí hovořit před sebou. Zároveň se však stále jedná o věci, se kterými by měl být mediátor srozuměn. 

Kdy se pro oddělené jednání rozhodnout

Oddělené jednání v rámci mediace lze provádět kdykoliv, kdy se pro něj strany sporu rozhodnou. Pokud jej jedna ze stran absolvovat nechce, mediátor oddělené jednání vést nemůže

 

Co se týče konkrétního času, lze oddělené jednání provést na začátku mediace i kdykoliv v jejím průběhu. Tento způsob mohou navrhnout klienti samotní, případně s tím může přijít mediátor.

Jak takové jednání probíhá?

Pokud se strany sporu shodnou, že chtějí oddělené jednání absolvovat, domluví se s nimi mediátor na přibližné délce trvání. Zároveň jim vysvětlí pravidla, která je nutné v rámci této praktiky dodržovat.

 

Především je třeba zdůraznit, že vše, co se na odděleném jednání sdělí, je pro mediátora důvěrnou informací. Oddělené jednání rovněž rozhodně neslouží pro domlouvání strategie, která bude následně použita vůči druhé straně konfliktu. Strany sporu by zároveň měly získat dostatečný časový prostor, aby dokázaly říct vše podstatné.

Oddělené jednání bývá mnohdy prospěšné

V praxi oddělené jednání často bývá prospěšné a dokáže řešení konfliktu posunout výrazně vpřed. Samozřejmě ale ne vždy takový posun vpřed znamená posun ke vzájemné dohodě. Pro některé klienty se však může jednat o příjemnější způsob, jak mediátorovi sdělit vše podstatné. 

 

Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.