Koncept Global Education a jeho využití v jazykovém vzdělávání

18.7.2022 | autor: Redakce PŽ

Global Education nebo globální vzdělávání je pedagogický přístup, který při výuce staví na přístupu zaměřeném na žáka, u něhož podporuje kritické povědomí o globálních výzvách a občanskou angažovanost. Jeho cílem je tak nejen rozvoj znalostí o problémech současného světa, ale také podpora kompetencí, které jsou pro přežití v tomto světě klíčové: kritické myšlení, týmová práce, kreativita, schopnost rozhodování a interkulturní komunikace.

Prvky globálního vzdělávání je žádoucí zařadit nejen do školních předmětů, jako je občanská nebo etická výchova, ale překvapivě se zde nabízí také výuka jazyků, jež poskytuje vhodný prostor nejen pro rozvoj jmenovaných kompetencí, ale také pro osvojení si základních hodnot a postojů, které jsou s globálními tématy spojena.

Příkladem iniciativy, jež si klade za cíl propojit globální témata s výukou angličtiny, je projekt HI-GLOBE, na kterém se podílí brněnská Jazyková škola PELICAN. V rámci tohoto projektu vznikly výukové materiály, které pomáhají lektorům angličtiny zapojit globální témata do výuky.

Co je ale třeba vědět, než se do globálního vzdělávání ve své třídě pustíte? V tomto článku vám na příkladu tohoto projektu představíme některé způsoby, jak koncept Global Education uplatnit v jazykovém vzdělávání.

Začněte od základů

Každý učitel angličtiny ví, že prvním krokem v obeznámení se s novým tématem je slovní zásoba. Globální témata nejsou výjimkou – než se svými studenty začnete diskutovat význam třídění odpadu, může být dobrý nápad si zopakovat označení základních materiálů. Stejný postup je dodržován i ve výukových modulech projektu HI-GLOBE, jako například v modulu věnovaném udržitelnosti, ze kterého pochází ukázka níže.

 

Ukázka aktivity k procvičení slovní zásoby z projektuHI-GLOBE

Řešte konkrétní problémy

Mnoho světových problémů se může zdát vašim studentům příliš vzdálených a abstraktních, zabývat se jimi v hodinách angličtiny jim tak nemusí připadat příliš zajímavé. Když je však navedete k tomu, aby své nově nabyté znalosti využili k vyřešení konkrétního problému, mohou ve studiu daného tématu najít smysl. Příkladem takového řešení konkrétního problému v rámci projektu HI-GLOBE je např. pomoc postavám s jejich měsíčním rozpočtem, jako je tomu v modulu věnovaném finanční gramotnosti.

 

Ukázka řešení konkrétního problému v projektu HI-GLOBE

Zhostěte se rolí

 

Role-playing neboli hraní rolí je populární výukovou metodou při výuce jazyků. Pomáhá studentům vcítit se do životní či pracovní role někoho jiného a simulovat tak situace, do kterých se mohou v budoucnu potenciálně dostat. Mohou si tak snadno procvičit slovní zásobu a natrénovat obraty, které se jim v dané situaci mohou hodit.

 

Další výhodou této metody je to, že studentům poskytuje příležitost podívat se na věci z jiného úhlu pohledu. Ukázkou aktivity využívající role-playing v projektu HI-GLOBE mohou být např. simulované politické volby, kterých se studenti účastní v modulu věnovaném, politice a demokracii.

 

Naučte se něco o sobě

Každý člověk se vždy rád dozví něco nového o sobě, a to i v souvislosti s globálními tématy. Za pomoci různých testů, kvízů a her tak studenti mohou mít příležitost reflektovat své vlastní chování a současně si nenásilnou formou rozšířit slovní zásobu. V projektu HI-GLOBE je příkladem takové aktivity aplikace pro měření vlastní uhlíkové stopy, která je k dispozici v modulu věnovanému udržitelnosti.

 

Ukázka aktivity v projektu HI-GLOBE

 

 

Uchopit globální témata při výuce angličtiny není vždy jednuduché. Zejména témata, která jsou kontroverzní nebo mohou vést k hádkám, je nutné se studenty řešit citlivě. Vždy je třeba mít na paměti to, že třída by měla být bezpečným a inkluzivním prostorem, ať už vyučujeme skupinový kurz angličtiny nebo poskytujeme individuální lekce. A pokud si nevíme rady, jsou tu projekty jako HI-GLOBE, které nám se směřováním naší lekce pomohou.

 



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.