Mediace: jak dlouho trvá a na čem její délka závisí?

21.10.2021 | autor: Redakce PŽ

Mediace: jak dlouho trvá a na čem její délka závisí?

Přemýšlíte nad mediací a zajímá vás, jak dlouho vlastně toto mimosoudní řešení sporů trvá? V tomto článku vám prozradíme, na čem délka mediace závisí a co je pro její úspěšné dokončení potřeba.

Řešení konfliktů si žádá čas

Klienti často na mediaci přichází s tím, že konflikt vyřeší prakticky okamžitě. V ideálním případě si představují, že se tak stane v průběhu prvního mediačního setkání. Neuvědomují si ale, že jejich problémy se mnohdy vlekly několik let a že k jejich vyřešení je proto potřeba adekvátní množství času. 

 

Tříhodinové jednání zkrátka a jednoduše zpravidla nestačí k tomu, aby se strany konfliktu dobraly k řešení jejich sporu. Mediace si totiž žádá velké množství komunikace, vysvětlování a vyjadřování vlastních myšlenek a pocitů.

Důvodem konfliktů je velmi často skutečnost, že mezi lidmi vázne komunikace a jednotlivé spory tedy nabývají velkých rozměrů. Jestliže se ale strany sporu pro mediaci rozhodnou, jedná se o skvělý první krok vedoucí k jeho vyřešení

Průběh mediace je závislý na klientech

Průběh mediace i počet jednotlivých jednání vždy závisí na klientech. Pokud je klient ochoten na mediaci přijít, jedná se rozhodně o skvělý první krok. Ale tímto krokem celá zdlouhavá cesta mnohdy teprve začíná.

Mediace je o hledání, nacházení a vynakládání úsilí najít takové řešení situace, se kterým budou obě strany konfliktu spokojené. 

To, co mediační proces nejvíce posouvá kupředu, je zejména otevřená komunikace a správné vnímání sebe i toho druhého. 

Jedno mediační setkání zpravidla nestačí

V praxi je zcela běžné, že první mediační jednání dohodu většinou nepřinese. Zpravidla je třeba absolvovat hned několik mediačních setkání, aby si strany konfliktu vše vyříkaly a zároveň v sobě vše urovnaly. Zároveň je třeba, aby se klienti dokázali na celou věc podívat očima toho druhého. 

Z klientů nejprve musí opadnout emoce, které mají v konfliktech silné postavení. Až poté je možné spor dovést ke zdárnému konci. 

 

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.