Mediace vedená více mediátory: jak to v praxi funguje?

11.4.2021 | autor: Redakce PŽ

Mediaci nemusí nutně vést pouze jeden mediátor. Výjimkou totiž nejsou jednání vedená více mediátory. Jak to v takovém případě funguje a jaká pravidla zde platí?

Jak mediaci definuje zákon

V zákoně o mediaci, konkrétně v § 2, je uvedeno, že mediace je postup při řešení konfliktu za účasti jednoho nebo více mediátorů, kteří mají za úkol podporovat komunikaci mezi osobami, jichž se konflikt týká. 

Z toho můžeme snadno vyvodit, že na mediaci může být přítomno i větší množství mediátorů. Pokud tomu tak je, jedná se o takzvanou spolu-mediaci.

Má některý mediátor vedoucí roli?

Za kvalitně odvedenou mediaci vždy odpovídají všichni zúčastnění mediátoři. Pokud přitom pracují ve dvojici, měli by být sehraní a zároveň se společně doplňovat tak, aby dokázali přinést co největší prospěch svým klientům. 

Doplňovat se v průběhu mediace mohou při kladení otázek i při dialogu s jednotlivými stranami konfliktu. 

Zapsaní vs. nezapsaní mediátoři

V tomto ohledu se nabízí otázka, zda musí být všichni mediátoři při takovém jednání zapsaní. Nemusí. Dvojici může tvořit jakákoliv kombinace mediátorů.

Pokud je ale alespoň jeden z mediátorů zapsaný, musí postupovat podle zákona o mediaci. To znamená, že například musí před zahájením konfliktu podepsat smlouvu o provedení mediace. 

Kolik taková mediace stojí?

A kolik bude mediace vedená více mediátory stát? Odměna mediátora je vždy smluvní. Zapsaný mediátor má přitom povinnost sdělit cenu svým klientům ještě před samotným zahájením mediace. Ne nezapsaného mediátora se tato povinnost sice nevztahuje, jedná se však o slušnost. 

Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.