Mediační vs. soudní jednání: v čem přesně spočívají rozdíly?

10.12.2020 | autor: Redakce PŽ

Mediace i soudní jednání určitým způsobem pomáhají v řešení konfliktů mezi zúčastněnými stranami. Jejich průběh i princip se však v mnohém odlišuje. V tomto článku vám prozradíme 3 zásadní rozdíly.

Soud činí rozhodnutí, mediátor nikoliv

Od soudního jednání odcházejí zúčastněné strany s nějakým výsledkem. Soudce totiž vždy musí vynést nějaký rozsudek a pokud se vůči němu žádná strana neodvolá, stává se vykonatelným.

Na rozdíl od toho mediátor žádný výsledek v podobě vyřešení celé situace garantovat nedokáže. O tom, zda se na mediaci nějaký spor vyřeší, totiž rozhoduje více faktorů. A v čem spočívá práce mediátora? Jednoduše řečeno v tom, že zúčastněné strany vede k úspěšnému nalezení řešení jejich konfliktu.

Mediátor má prostor hledat různá řešení

Soudce je v průběhu soudního jednání vázaný tím, co strany sporu navrhnou v žalobě. Na rozdíl od toho mediátor může společně s klienty hledat takové řešení, které je třeba dříve vůbec nenapadlo. Soud však může činit rozhodnutí pouze v té věci, ve které je podána žaloba.

Liší se i průběh obou jednání

Zmínit musíme i skutečnost, že průběh soudního a mediačního jednání je v mnohém odlišný. Soudní jednání je ryze formální záležitostí a v jeho průběhu platí určitá pravidla. Pokud by je účastníci nedodržovali, mohli by odcházet s pořádkovou pokutou.

Oproti tomu mediace je zcela neformální. A zúčastněné strany zde mohou mluvit o čemkoliv, co samy považují za důležité. I když třeba na začátku přišly kvůli něčemu zdánlivě jinému.

Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.