Může mladistvá osoba manipulovat při práci s penězi?

28.3.2018 | autor: Redakce PŽ

Někteří lidé se domnívají, že mladiství (tedy ve věku 15-18 let) nemohou při své práci manipulovat s penězi. Takoví brigádníci například za kasou by tak podle nich měli být propuštěni. Je to ale vážně pravda?

Co říká zákoník práce

Je třeba si ujasnit, co přesně zákoník práce říká a jednotlivé paragrafy tak dobře pochopit. Ten, kdo ještě nedosáhl věku 18 let, nemůže podepsat dohodu o odpovědnosti za schodek na svěřených hodnotách, které je zaměstnanec povinen vyúčtovat (zkráceně hmotnou odpovědnost).

A určitě to nejde vyřešit ani tím, že by tuto dohodu za mladistvé podepsali rodiče. Všechny následky by totiž i tak nesl zaměstnavatel.

TIP: Řešíte často na pracovišti konflikty? V tom případě můžete využít firemní mediaci, která vás těchto konfliktů zbaví.

Co znamená hmotná odpovědnost

Zmíněná dohoda o odpovědnosti za schodek na svěřených hodnotách, které je zaměstnanec povinen vyúčtovat zkráceně znamená, že pokud nebude sedět stav peněz v pokladně se stavem papírovým, může nechat zaměstnavatel zaměstnance celou vzniklou škodu nahradit. A zaměstnavatele přitom v takovém případě vůbec nebude trápit, jak se to stalo, kdo to způsobil nebo třeba kdo u toho byl. A ani zde neplatí, že zaměstnanec hradí škodu pouze do výše 4,5násobku svého průměrného výdělku.

I když mladiství nesmí dohodu o hmotné odpovědnosti podepsat, neznamená to, že nemohou pracovat s penězi. Ani řada dospělých zaměstnanců se zaměstnavatelem tuto dohodu sepsanou nemá, a přitom každodenně přichází do styku s penězi, cennostmi, materiálem i zbožím.

Jak manko u mladistvých řešit

Pokud tedy nastane situace, že v kase nebo na skladě vznikne manko, musí si zaměstnavatel vybrat jednu ze dvou možností řešení. Buď manko uhradí ze své kapsy a nebude od žádného zaměstnance nic vymáhat. Nebo bude muset prokazovat zavinění manka ze strany konkrétního zaměstnance. A náhrada takové škody bude limitována 4,5násobkem průměrného výdělku toho zaměstnance, který škodu zavinil.

Kolotoč prokazování pak může vyústit v konflikty na pracovišti. Jejich řešením se zabývá firemní mediace, kterou můžete při řešení konfliktů na pracovišti využít i vy.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.