Může zaměstnanec s kratším pracovním úvazkem pracovat přesčas?

7.1.2019 | autor: Redakce PŽ

Mezi veřejností bývá v praxi velmi často zaměňován pojem kratší úvazek a zkrácená pracovní doba. Víte, v čem rozdíl mezi těmito typy úvazků spočívá? A jak je to s prací přesčas?

Kratší úvazek se sjednává se zaměstnancem

S kratším úvazkem se nejčastěji můžeme setkat u rodičů malých dětí, kteří potřebují svoji práci skloubit s péčí o dítě a domácnost. Pokud má zaměstnavatel možnost jim vyhovět, může být po dohodě se zaměstnancem kratší úvazek sjednán.

TIP: Dobré vztahy na pracovišti vám pomůže zajistit mediace. Zjistěte o ní více.

Pracovní doba poté může mít podobu například 15 hodin týdně po 3 hodinách od pondělí do pátku. Nebo třeba 21 hodin týdně rozložených od pondělí do středy po 7 hodinách. Nebo samozřejmě jakkoliv jinak. Výdělek zaměstnance se přitom s ohledem na kratší úvazek vždy krátí.

A co zkrácená pracovní doba?

Zaměstnavatel může svým zaměstnancům pracovní dobu zkrátit. Ujednání o zkrácení se poté sjednává ve vnitřním předpisu, nebo v kolektivní smlouvě. Zkrácená pracovní doba se přitom vždy musí týkat všech zaměstnanců nebo nějaké vymezené skupiny. V takovém případě jim ale nesmí být zkrácena mzda. Nejlépe to lze pochopit na příkladu.

Pokud zaměstnavatel vydá vnitřní předpis stanovující každodenní pracovní dobu na 8 hodin, ale v pátek jen na 6,5 hodin, musí zaměstnancům zaplatit i tuto zbývající hodinu a půl. A to ve stejné výši, jako kdyby klasicky pracovali.

Práce přesčas u polovičního úvazku

Uvažujme nyní modelovou situaci, v níž má zaměstnanec poloviční úvazek a pracuje tedy 20 hodin týdně. V takovém případě zaměstnavatel nemůže zaměstnanci nařídit práci přesčas. Může se na tom pouze zkusit se zaměstnancem dohodnout. Pokud však souhlasit nebude, nic s tím neudělá.

Když však zaměstnanec po dohodě odpracuje 28 hodin týdně, nenáleží mu za takovou práci příplatek. A to z toho důvodu, že v daném týdnu nepřekročí 40 hodin.

Zlepšete vztahy na pracovišti prostřednictvím mediace. Více se o ní dozvíte na www.mediace-cr.cz.

 

 Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.