Na jaké odškodnění má právo poškozený u dopravní nehody, kterou nezavinil?

12.1.2021 | autor: Redakce PŽ

Účastník dopravní nehody, který ji nezavinil, může utrpět věcnou škodu nebo zranění. Víte, z jakého titulu může v takovém případě žádat odškodnění?

Přesnou odpověď najdete v zákonech

V případě nezaviněné dopravní nehody obvykle může oběť uplatnit odškodnění újmy na zdraví nebo věcné škody. Poškozený v takovém případě bude žádat takzvané odškodnění z povinného ručení vozidla viníka nehody. Zákonnou úpravu tohoto odškodnění byste přitom našli v občanském zákoníku a zákonu o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. 

Je pro pojišťovnu důležité, kdo nehodu zavinil?

Samotná otázka zavinění dopravní nehody se obvykle šetří v rámci trestního nebo přestupkového řízení. Pojišťovny přitom obvykle žádají rozhodnutí o určení viníka nehody k poskytnutí odškodnění újmy na zdraví. 

 

V některých situacích ovšem není otázka zavinění pro vymožení odškodnění podstatná. Jednat se může například o odškodnění spolujezdce řidiče, v případě kterého se vychází z principu objektivní odpovědnosti provozovatele vozidla. 

Jaké náhrady lze žádat?

Poškozený může při zranění žádat poměrně široký okruh náhrad. Jedná se především o bolestné, ztížení společenského uplatnění a případnou další nemajetkovou újmu. Mezi další náhrady poté patří odškodnění ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti, nákladů spojených s péčí o zdraví a náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti. 

 

Více informací ze světa odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.