NLP lze využít i pro učení

27.10.2021 | autor: Redakce PŽ

NLP lze využít i pro učení

NLP je zkratka pro neurolingvistické programování.Tuhle původně psychoterapeutickou metodu popsali v 70. letech minulého století psycholog Richard Bandler a lingvista John Grinder. Ucelený systém se postupně stával čím dál populárnějším a prostupoval i do dalších oblastí lidské činnosti. Dnes je oblíbeným nástrojem životních koučů, sportovních manažerů, obchodníků, expertů na osobní rozvoj a dalších různorodých profesí.

 

Lidé totiž zjistili, že principy NLP jsou velmi široce aplikovatelné v podstatě na všechny oblasti života.Komunikace, management, marketing, motivace, práce s emocemi, zlepšování vztahů s druhými lidmi, dosahování cílů, psychická příprava sportovců, ale právě i zefektivnění výuky.

 

Vztah student–učitel

Už samotný vztah mezi studentem a vyučujícím se významně podílí na výsledku vzdělávání. Sami možná máte zkušenost s tím, že sympatický komunikativní učitel toho naučil mnohem víc než zasmušilý kantor opakující poučky z učebnice. Dynamický vztah učitele a žáka totiž pracuje se zpětnou vazbou. Pedagog znalý technik neurolingvistického programování pečlivě volí svá slova a vnímá jejich vliv na studenty. Ví také, že pro schopnost zapamatování i vybavení si naučené látky je zapotřebí mimo jiné respektující, bezpečné prostředí.

Dalším důležitým aplikovatelným poznatkem jsou způsoby přijímání informací.Informace z okolí totiž všichni přijímáme smysly. Znalost studijního typu je velmi důležitá pro samotné studenty i učitele. Podle toho, který smysl převažuje, dělíme způsob příjmu na následující typy:

1) Vizuální typ

Dává přednost obrazovým informacím. Nejlépe si zapamatuje to, co vidí.

2) Sluchový typ

Preferuje přísun zvukových informací. Nejlépe se učí tím, že poslouchá výklad.

3) Kinestetický typ

K efektivnímu naučení se potřebuje zapojit doslova celé tělo. Se zapamatováním mu pomáhá praktická činnost, případně alespoň gestikulace.  

Konkrétní techniky NLP

Následující techniky využijete i při samostudiu.

 

1) Metamotivace

Jak sám sebe motivovat a vyhnout se tak prokrastinaci nebo selhání? Vizualizujte konkrétní výsledek snažení. Jak to bude vypadat, až dosáhnete svého cíle? Kým se stanete? Jak se budete cítit?

2) Kotvení

Při učení se nové látce hledejte podnět, který poté pomůže vyvolat naučenou látku. V podstatě se tak jedná o jakýsi nenásilný trénink paměti. Kotvou bývá v tomto případě nejčastěji klíčové slovo nebo charakteristický zvuk.

3) Udržení flow

Jedná se o stav naprostého ponoření se do studia nebo řešení určitého problému. V tomto stavu přestáváte vnímat čas a činnost vás maximálně baví. Učení tak probíhá přirozeně, motivace je jasná.

Má učení s pomocí technik NLP nějaké limity?

Techniky neurolingvistického programování využijete v každém věku. Dokonce i malé děti dobře reagují na využití technik. Často i lépe než mnozí dospělí. Děti totiž mají velkou představivost. Obvykle dokážou hezky pracovat s vizualizací.

Potenciál k pozitivní změně myšlení ale najdete v každém věku. Důležitý totiž není počet prožitých let, ale způsob práce s vlastní myslí a vůle.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.