Od čeho se odvíjí délka mediace?

9.6.2020 | autor: Redakce PŽ

Čeká vás mediace a přemýšlíte, jak dlouho vlastně bude trvat? Na čem přesně délka mediačního jednání závisí a jak ji lze ovlivnit? 

Dlouhodobé konflikty nelze vyřešit okamžitě

Někteří klienti, kteří na mediaci přicházejí, si často představují, že se jejich konflikt vyřeší jako mávnutím kouzelného proutku. Pravdou ovšem zůstává, že k mediaci se obvykle dostávají již poměrně vyhrocené konflikty, které se mohou táhnout i několik let. A je proto prakticky nemožné očekávat, že se vyřeší z minuty na minutu. 

 

V průběhu mediace mediátor klade důraz na komunikaci, vysvětlování a především vyjadřování myšlenek a pocitů jednotlivých zúčastněných stran. Většina sporů vzniká proto, že mezi lidmi z nějakého důvodu vázne komunikace a nejsou schopni a o svých trápeních mluvit. Jednotlivé konflikty poté nabývají obrovských rozměrů.

 

Průběh mediačního jednání ovlivňují klienti

To, jak bude mediace probíhat a kolik mediačních jednání se bude konat, ovlivňují vždy klienti. Mediace totiž spočívá v tom, že strany konfliktu hledají i odmítají budoucí možné uspořádání, ve kterém se samy budou cítit nejlépe.

Aby byla mediace úspěšná, je důležité, aby byli klienti schopní otevřeně komunikovat a vyjadřovat to, co jim ve skutečnosti dělá vrásky na čele. Kromě toho, že musí být schopni vyjádřit svoje pocity, měli by být zároveň schopni vyjádřit i pocity toho druhého.

Jedno mediační jednání obvykle dohodu nepřinese

V praxi se lze jen málokdy setkat s tím, že by úspěch přineslo již první mediační jednání. Ne že by to bylo vyloženě nemožné, ale zároveň to není příliš běžné vzhledem k tomu, jaké problémy se obvykle na mediaci řeší. 

Průběh mediace je přitom vždy individuální a nelze jej nijak generalizovat. Někdy spolu klienti spolupracují, jindy je společná domluva náročnější. Pokud jsou lidé schopni otevřeně komunikovat, je to rozhodně ku prospěchu. 

Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.