Odškodnění smrtelného pracovního úrazu bude od nového roku vyšší

6.11.2020 | autor: Redakce PŽ

Odškodnění smrtelného pracovního úrazu bude od nového roku vyšší

Od roku 2021 bude odškodnění nemajetkové újmy pozůstalých po zemřelém pracovním úrazem o něco vyšší než nyní. Víte, na jak vysoké odškodnění mají pozůstalí právo?

Kdo může žádat jednorázovou náhradu nemajetkové újmy

Při smrtelném pracovním úrazu zaměstnance mohou pozůstalí žádat odškodnění (pokud

nejsou dány důvody pro zproštění se odpovědnosti zaměstnavatele). Na jednorázovou náhradu nemajetkové újmy bude mít přitom nárok manžel/ka nebo partner/ka podle zákona o registrovaném partnerství a také děti zemřelého zaměstnance.

Stejně tak mohou toto odškodnění žádat rodiče zesnulého zaměstnance a další osoby v rodinném či obdobném poměru, které újmu zaměstnance pociťují jako újmu vlastní.

Jaké výše toto odškodnění dosahuje

Zákoník práce bude od nového roku vymezovat, že odškodnění náhrady nemajetkové újmy bude pro každého pozůstalého nejméně ve výši dvacetinásobku průměrné mzdy v národním hospodářství. Jedná se přitom o průměrnou mzdu, která byla zjištěná za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícímu tomu, ve kterém právo na tuto náhradu vzniklo.

Pokud by přitom docházelo k vyplácení odškodnění oběma rodičům, pak se vyplatí každému z nich polovina. V případě dalších osob v poměru rodinném nebo obdobném, které pociťují újmu zaměstnance jako vlastní, bude vymáhání odškodnění komplikovanější. A to z toho důvodu, že bude nutné prokázat vztahy se zemřelým a pociťování samotné újmy

Odškodnění nemajetkové újmy se tedy bude pohybovat od 600 000 do 700 000 Kč, a to u prvních tří skupin osob, které jsme uvedli výše. 

Více informací o odškodnění pracovních úrazů najdete na www.odskodnenizapracovniuraz.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.