Odškodnění ušlého výdělku: Co to je a jak se počítá?

27.6.2019 | autor: Redakce PŽ

Odškodnění ušlého výdělku patří mezi běžně uplatňované náhrady zaměstnanců, kteří utrpěli pracovní úraz. Co to přesně znamená, jak se postupuje při výpočtu a kdy se toto odškodnění zaměstnanci vyplácí?

Co se skrývá pod pojmem ušlý výdělek

Ušlý výdělek bývá odborně označován jako náhrada ztráty na výdělku po dobu pracovní neschopnosti poškozeného zaměstnance. Důležité je přitom rozlišovat jej od takzvané renty, která představuje náhradu mzdy za pracovní úraz po skončení pracovní neschopnosti.

Jak se postupuje při výpočtu

Odškodnění ušlého výdělku se počítá jako rozdíl mezi průměrným výdělkem daného zaměstnance před pracovním úrazem a příjmem z nemocenských dávek společně s náhradou mzdy od zaměstnavatele.

Pro účely odškodnění je potřeba určit průměrný výdělek. Za rozhodné období se přitom považuje předchozí kalendářní čtvrtletí před pracovním úrazem. V zákoníku práce je ovšem stanoveno, že se za rozhodné období může považovat i předchozí kalendářní rok, a to za předpokladu, že je to pro zaměstnance výhodnější.

Kdy se odškodnění vyplácí

Zaměstnavatel nese povinnost vyplácet odškodnění ušlého výdělku pravidelnějednou měsíčně během celé pracovní neschopnosti zaměstnance (pokud nebyl dohodnut jiný způsob výplaty).

Zaměstnavatel přitom může k odškodnění ušlého výdělku vyžadovat, aby byla ukončena pracovní neschopnost zaměstnance související s pracovním úrazem.

Pro více informací o odškodnění pracovních úrazů navštivte web www.odskodnenizapracovniuraz.cz.

 Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.