PELICAN: Koho zákonitě potkáš v jazykovém kurzu
Výhoda skupinového kurzu proti tomu individuálnímu je ta, že v něm rozhodně nikdy nebudeš sám.Ať už zvolíš studium angličtinynebo jiného jazyka, můžeš si být jist, že se sejde rozmanitá skupina lidí.
V jedné skupině se tak nezřídka sejde rodič čtyř dětí, zaneprázdněný businessman, vášnivý cestovatel i snaživý senior.No – a o tom to přeci je, že ano? Užít si spoustu legrace – poznat nové lidi a hlavně, naučit se jazyk!
Jazykovka PELICAN se rozhodla zahrát si na detektivy. Využít svých zkušeností, možnosti nenápadného sledování i zjištěné absence v prezenčních listinách. Jsou většími záškoláky studenti navštěvující kurzy italštinynebo němčiny? Pojď se po výzkumu podívat na to, jaké osobnosti zákonitě potkáš v každém jazykovém kurzu. A to nejen v naší škole!
1. Pan Vždy Připravený
Není jediná hodina, do níž by přišel nepřipraven. Své kolegy z kurzu značně rozčiluje tím, že každé nově probírané gramatické pravidlo okamžitě chápe a nelení se mu jej ihned aplikovat – zatímco ostatní z kurzu ještě ani nepřišli na to, na jakou stranu v učebnici dnes obrátit.
Jazyku se věnuje doma individuálně, o přestávkách i v šalině se učí nová slovíčka. V hodinách pak perlí výrazy, které ani lektor nezná. U všech účastníků (a vlastně i u lektora) převládá přesvědčení, že Pan Vždy Připravený učený se jazyk již dokonale ovládá, a kurzy ruštiny si přihlásil jen proto, aby si z ostatních účastníků, opět včetně lektora, mohl dělat hezký den.
2. Snaživec, ale...
Tak trochu opak Pana Vždy Připraveného. Jak to zkrátit? Inu, přestože opravdu chce a snaží se, zatím se mu nepodařilo z nového jazyka pochopit vůbec nic. Gramatika mu nic neříká a její pravidla si snaživě připomíná v každé nové lekci – nejlépe opakovanými otázkami na lektora a další účastníky.
Co se týče slovíček, je to ještě větší kříž. Když přijde na konverzaci, snaživě mluví se skupinou alespoň česky, jelikož zkrátka neví, jak se řekne jediné slovíčko ve větě. Podotýkáme, že je zcela jedno, jestli si pan Snaživý vybere kurzy japonštiny nebo slovenštiny.
Problémy má zkrátka pořád stejné. Nutno podotknout, že se zkrátka skutečně snaží – a tak ke smutku svých spolužáků i lektora zatím nevynechal ani jednu lekci.
3. Paní Colombová
Ač má tento student kurzovné za svůj kurz anglického jazyka řádně a první zaplacen, prostory školy (ani její zaměstnanci) jej nikdy nezhlédli. Zkrátka, nikdy ho nikdy neviděl. Snaživý lektor se po chybějícím studentovi několik prvních lekcí shání, nicméně, políčko v prezenční listině s podpisem studenta je i nadále prázdné.
V průběhu času to vzdává i lektor – a prázdné políčko paní Colombové po zbytek času přechází mlčením, předstíraje, že nikdy o nikom s tímto jménem neslyšel. A přesto na to on, ani zbytek účastníků, nepřestávají myslet. Kdo že je ten člověk vůbec zač? A existuje vůbec?
4. Brouk Pytlík
Tak tohle je klasika. Kurzy japonštiny pro pokročilé si objednal, protože viděl o Japonsku dokument a včera k večeři si zvládl připravit japonské sushi. Lingvistické jevy mu sice vůbec nic neříkají, zato velmi rád poučuje všechny účastníky kurzu o tom, co se dozvěděl se shlédnutého dokumentu.
Sám ani na okamžiku nepochybuje o tom, že i bez jakékoliv snahy a námahy, vždy ke studiu jazyka potřebné, je to právě on, kdo má přebytek talentu.
V lekcích pak v jednom kuse opravuje chyby ostatních účastníků, ba dokonce i lektora. A běda, jestli se mu někdo pokusí naznačit, že nemá pravdu!
Tak to je jen několik postaviček, které v jazykovém kurzu zákonitě potkáš. Že už kurz navštěvuješ? Chodí s Tebou Pan Vždy Připravený?
A nejsi ty sám náhodou tak trochu Brouk Pytlík? Nebo s Tebou chodí do kurzu zcela jiná postavička, o kterou by se s námi rád podělil? Sem s tím! Jsme jedno velké ucho.
A – kdyby se Ti náhodou někde podařilo narazit na paní Colombovou, pošli ji prosím na Lidickou v centru Brna. Škola PELICAN by měla na prezenční listině alespoň jeden její podpis!
Tvůj PELICAN
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.