Poučte děti o zásadách bezpečnosti při pohybu kolem silnice

23.10.2019 | autor: Redakce PŽ

Poučte děti o zásadách bezpečnosti při pohybu kolem silnice

Školní rok je v plném proudu a v bezprostřední blízkosti pozemních komunikací se opět pohybuje mnohem více dětí než o prázdninách. Mnohé z nich musí zvládnout cestu do školy bez doprovodu rodičů. Ti by je proto měli naučit základní pravidla bezpečného pohybu v okolí dopravních cest. Zopakujte si ta nejdůležitější a svědomitě je proberte i s vašimi ratolestmi. A raději opakovaně!

Děti by měly znát základní dopravní značení

Nejen řidiči, ale i malí školáci musí znát význam nejčastěji se vyskytujících značek. Jakou formu zvolíte, je na vašem uvážení. Kromě klasické metody (vytisknete si dopravní značení na papír) se nabízí i několik tematických pohádkových knih a didaktických her.

 

Ve školách navíc na prvním stupni probíhá dopravní výchova, v rámci které se děti vodorovné i svislé dopravní značky naučí. Přesto je na místě, aby ty základní dokázaly bez problémů rozpoznat ještě před tím, než nastoupí do první třídy.

Naučte je přecházet silnici

K základním kamenům bezpečnosti v okolí pozemních komunikací je přecházení silnice jen v místech, kde to umožňují vodorovné dopravní značky. Nezapomeňte dětem zdůraznit, že by neměly přecházet před a za projíždějícím autobusem, protože je přes vysokou karoserii nemusí vidět ostatní řidiči. Nebezpečné je také přecházení mezi auty.

Zelená na semaforu neznamená absolutní přednost

Jakmile se na semaforu rozsvítí zelený panáček, děti se automaticky rozběhnou na druhou stranu přechodu. Poučte je, že se mají vždy důkladně rozhlédnout, protože mohou projíždět auta, která mají zelenou při odbočování. Přednost mají také vozy integrovaného záchranného systému (PČR, hasiči a záchranáři). Pokud dítě slyší sirénu, musí počkat.

Chodník není hřiště

Chodník se nachází hned u silnice a rozhodně není určen k hraní. Děti by měly být ve střehu, i když právě nepřechází silnici – vysvětlete jim, že k hraní slouží hřiště, kde nemohou spadnout pod auto.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.