Pozůstalí po dopravní nehodě: Na jaké odškodnění mají právo?

13.5.2020 | autor: Redakce PŽ

Při dopravní nehodě může dojít ke smrti zúčastněných osob. Pozůstalí po zemřelém následkem nezaviněné dopravní nehody mají obvykle právo na odškodnění duševních útrap. Přečtěte si, v jaké výši je obvykle toto odškodnění přiznáváno v roce 2020.

Výše odškodnění vychází z průměrné mzdy

Výpočtový mechanismus odškodnění duševních útrap pro nejbližší příbuzné v minulosti stanovil Nejvyšší soud. Základní částkou pro náhradu duševních útrap pro nejbližší příbuzné zemřelého je dvacetinásobek průměrné mzdy za rok, který předcházel roku, ve kterém došlo ke smrti poškozeného dopravní nehodou.

A co to přesně znamená pro letošní rok? V roce 2019 dosáhla průměrná měsíční mzda výše 34 125 Kč. Rámcová částka pro odškodnění duševních útrap pozůstalých proto v roce 2020 činí 682 500 Kč pro nejbližší příbuzné poškozeného za situace, že měli běžné fungující rodinné vztahy.

Konečná částka se může lišit

Je ovšem třeba uvést, že konečná výše odškodnění duševních útrap se může lišit. Závisí totiž na řadě dalších okolností a rozhodující je kromě jiného také kvalifikované vyjednávání s pojišťovnou vozidla viníka nehody, u níž pozůstalí uplatňují svá práva na odškodnění.

Na co se toto odškodnění vztahuje?

Odškodnění pozůstalých po dopravní nehodě se nevztahuje pouze na odškodnění duševních útrap, ale také například náklady za pohřeb nebo náklady na výživu pozůstalých. 

Více informací z oblasti odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.