Práce na dohodu o provedení práce: má zaměstnanec právo na odškodnění pracovního úrazu?

16.4.2020 | autor: Redakce PŽ

Práce na dohodu o provedení práce: má zaměstnanec právo na odškodnění pracovního úrazu?

Pracujete na dohodou o provedení práce a utrpěli jste pracovní úraz? I v takovém případě máte právo na jeho odškodnění, i když vám možná zaměstnavatel tvrdí opak. Zjistěte o této problematice více. 

I při práci na DPP můžete žádat odškodnění pracovního úrazu

Někteří zaměstnavatelé svým zaměstnancům tvrdí, že nemají právo na odškodnění pracovního úrazu v případě, že byli zaměstnáni pouze na dohodu o provedení práce (zkráceně DPP). 

Pravdou ovšem zůstává, že poškozený zaměstnanec, který pracuje z titulu dohody o provedení práce, může u svého zaměstnavatele žádat odškodnění pracovního úrazu. 

Zaměstnavatel je povinen vyhotovit záznam

V případě pracovního úrazu má zaměstnavatel povinnost vyhotovit záznamy a vést dokumentaci o jejich vzniku. A to za předpokladu, že následkem pracovního úrazu u zaměstnance došlo k pracovní neschopnosti, která trvala déle než 3 kalendářní dny. Nebo v případě, že došlo ke smrti poškozeného zaměstnance. 

Doporučujeme, aby poškozený zaměstnanec u svého zaměstnavatele vždy požádal o záznam o pracovním úraze. Toto právo ostatně stanovuje zákoník práce a zaměstnanec díky tomu bude mít důkaz o okolnostech úrazu. 

Při odškodnění pracovních úrazů v úvahu přichází odškodnění ztráty na výdělku, účelně vynaložených nákladů spojených s léčením i věcné škody. Zaměstnanec dále může požadovat odškodnění bolestného a ztížení společenského uplatnění. 

Poškozený zaměstnanec nemůže automaticky žádat veškeré tyto náhrady, ale pouze takové náhrady, ke kterým splní zákonné předpoklady. 

Více informací k odškodnění pracovních úrazů najdete na www.odskodnenizapracovniuraz.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.