Proč upravovat stlačený vzduch? Na nákladech můžete ušetřit až nečekaně.

4.5.2021 | autor: Redakce PŽ

Věděli jste, že je kompresorem přímo vyrobený stlačený vzduch pro velkou část aplikací závadný, pokud není vhodně upraven? Co znamená závadný? Jde o znečištění třemi faktory – vodou, mechanickými nečistotami a olejovými výpary v případě olejového kompresoru. Když spojí svoje síly, dokáží nadělat spoustu škod a vyždímat peněženku provozovatele kompresoru z důvodu nečekaných nákladů na provoz a opravy.

Úpravou stlačeného vzduchu se rozumí hlavně filtrace, společně se sušením a na to navazující systém pro zbavení se odchyceného kondenzátu a případně zbytků oleje. Bez těchto zařízení dokáže neupravený stlačený vzduch ucpat ventily, trysky, způsobit korozi a postupné zadření pneumatického nářadí, válců a jiných pohyblivých součástí v automatizační technice. To všechno kvůli třem zmíněným faktorům v úvodu článku. Voda, nečistoty a olejové výpary dohromady vytváří jakousi emulzi, která poté putuje celou kompresorovou soustavou až do míst, kde se usazuje. To všechno se děje bez úpravy vzduchu a majiteli narůstají náklady za opravy i za větší energie, protože kompresor musí více tlačit, vyrábět více stlačeného vzduchu, aby se celou zanesenou soustavou vůbec dokázal produkovaný vzduch dostat až k samotné aplikaci u výstupu. Takový je scénář při používání závadného stlačeného vzduchu.

Kde se všechny škodlivé faktory berou? Vždyť je na sání každého kompresoru sací filtr? Bohužel ten nestačí. Nejen, že zachytí jenom ty největší nečistoty, ale zároveň nijak neřeší vlhkost, která je všude kolem nás v atmosférickém vzduchu. Představu o její přítomnosti si můžete udělat nejlépe v tropických krajinách, kde je okolní vzduch doslova nasáklý vlhkostí. Ta by sama o sobě tolik nevadila, ale při výrobě stlačeného vzduchu je vzduch stlačováním zahříván, čímž se zvyšuje rozdíl jeho teploty s teplotou okolí za potrubím nebo hadicí, kterou prochází směrem k aplikaci. Následkem je kondenzace, kdy se vlhkost z plynného skupenství mění na vodu. Přidejte ještě olejové výpary z kompresoru a výše zmíněná emulze zkázy je na světě. Přišel čas stlačený vzduch upravit, aby se tomu zamezilo.

Jak tedy začít? Základem všeho je pořízení jednotlivých filtrů nebo celých úpravných jednotek vzduchu a neopomenutelná je i sušička vzduchu. Pro nenáročné používání stlačeného vzduchu v dílně nebo při drobném podnikání ve většině případů dokonale postačí základní filtrace, například od značek Hankison nebo Omega Air a kondenzační sušička vzduchu. Výhoda sušení vzduchu kondenzačním způsobem leží v nízkých nákladech a nulových ztrátách stlačeného vzduchu. Nevýhodou může být nutnost zajištění opravdu špičkové ventilace, ale hlavně kompromisní snížení tlakového rosného bodu, a to na teplotu pouze +5 °C nebo +3 °C. Kdo potřebuje tlakový rosný bod snížit víc, neobejde se buď bez adsorpčních sušiček vzduchu nebo membránových sušiček. To je případ hlavně průmyslových podniků s vysokými nároky na kvalitu stlačeného vzduchu. V průmyslu, kde se pro různorodou výrobu, od automotive po potravinářství, používá automatizační technika, neobejde se systém stlačeného vzduchu i bez dalších filtrů, úpravných jednotek nebo regulátorů tlaku. Koncipovat tyto systémy je složitější a svoji práci by na tom měla odvést specializovaná firma, některý ze specialistů přes stlačený vzduch, než se snažit vlastními silami systém navrhnout a uvést do provozu. Naopak malý živnostník si po krátkém studiu problematiky může poradit sám. Cílem sušení vzduchu je vždy snížení množství vodní páry ve vzduchu tak, aby se tlakový rosný bod dostal na žádanou hodnotu a vzniklý kondenzát se mohl snadno odvést ze systému.

Jaké jsou vlastně náklady na úpravu vzduchu a kdy se vrátí? Vše se odvíjí od toho jaké nároky na kvalitu stlačeného vzduchu majitel kompresoru má. Mohou začínat na nízkých desítkách tisíc a vyšplhat se klidně i vysoko nad milion. Kondenzační sušičky, třeba domácí Atmos, začínají kolem 20 000 Kč, velké adsorpční sušičky, například Omega Air FDRY stojí i 1 milion. U filtrů je důležité počítat s investicí do výměny filtračních či katalyzačních vložek. Klíčové je hlavně uvědomit si, že náklady způsobené neupraveným stlačeným vzduchem mohou být řádově mnohem větší. Energie, úniky, opravy – to všechno číhá na ty, kteří úpravě stlačeného vzduchu zapomněli věnovat čas.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.