Školní batoh vybírejte pečlivě

27.9.2020 | autor: Redakce PŽ

Pár prvních týdnů školy už máme za sebou a kromě učebnic a chybějících pomůcek se u mnoha školáků také ukázalo, že mají nevyhovující školní batoh. Jak vybrat ten správný?

Změna batohu nutná 

Mít doma o prázdninách školáka, který se už těší na nástup do školy, nebylo letos až tak složité. Omezení docházky dolehlo i na ty nejméně nadšené žáky, a tak začátek školního roku většina dětí přivítala s úsměvem. U prvňáčků ale často nemají rodiče představu, co vše do školy bude jejich dítě nosit a podlehnou jeho prosbám koupit školní tašku nebo batoh co nejdříve. Když pak po pár dnech zvykání si začnou s prvňáčkem chystat věci na další školní den, zjistí, kolik věcí se do batohu musí vejít a jak jsou těžké. Batoh pro prvňáčky proto musíme vybírat s rozmyslem, abychom zajistili co nejpříjemnější nošení a vyhnuli se zbytečným zdravotním rizikům a problémům v budoucnu. A to i za cenu toho, že stávající batoh se ukázal jako nesprávný a budeme muset vybrat nový, což může být případ nejen prvňáků, ale i starších dětí.

Velká váha 

Učitelé mají pro své hodiny požadavky nejen na učebnice, ale i psací a pracovní sešity, k tomu se do batohu musí vejít také penál, přezůvky, svačina, láhev na pití a další potřeby, bez kterých se školák neobejde. Váha toho, co pak nocí každý den na zádech, může být až několik kilogramů. Děti pak chodí ze školy s bolavými zády, mají špatné držení těla a nošení batohu je vše možné, jen ne pohodlné. Správný zdravý batoh má mít anatomicky tvarovaná záda s dobrým odvětráváním, ramenní popruhy polstrované a dostatečně široké s možností nastavení a také pevné dno. Chybět by neměl bederní pás, který se postará o odlehčení až 50 % zátěže.

Pro správné držení těla je potřeba naučit školáka také batoh nosit, tedy mít ho usazený na obou ramenou a popruhy nastavené tak, aby dobře přiléhal k zádům.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.