Školní pomůcky a jak se měnilo vybavení v průběhu let

18.12.2020 | autor: Redakce PŽ

Každý alespoň jednou za čas zavzpomíná na svá studentská léta. Věděli jste ale, jak moc se změnily školní potřeby a pomůcky pro školáky? Nebo třeba s čím chodili do školy naši rodiče či dokonce prarodiče?

Od košíku přes aktovku, až k batohům

Dříve než se začaly nosit zdravé školní batohy nebo aktovky, nosili žáci svých pár knih a sešitů v drátěných košících nebo svázané obyčejnou šňůrkou. Je třeba však dodat, že zpočátku školství mnoho učebnic žáci ani nevlastnili. A co se týče sešitu, ty se začaly rozšiřovat teprve koncem 19 století. Do té doby žáci psali převážně na břidlicové tabulky nebo obyčejné papíry, které nalinkoval učitel. Později na přelomu 19. a 20. století se začaly používat jednoduché brašny z kůže nebo tvrdého kartonu.

Materiál a dostupnost se lišila podle finanční situace a místa bydliště žáků a jejich rodiny. Vyráběli je převážně místní brašnářství. Vlastní výroba brašen a aktovek se sjednotila a centralizovala až v druhé polovině 20. století, kde se i unifikovala výroba a v nabídce tak byl jen omezený počet modelů. Přibližně od 90 let se začínají rozšiřovat modely, které se tvarově podobaly typickým školním batohům, jak je známe dnes.

Jak vypadal první penál

Co se týkalo penálu, začaly se objevovat na počátku 20. století. Jednalo se spíše o dřevěnou krabičku s výklopným nebo výsuvným víkem. Majetnější žáci se mohli chlubit malovaným obrázkem na víku nebo třeba i pravítkem. Penály se začaly používat s potřebou chránit si učebnice a sešity před ušpiněním od inkoustu. V pozdějších letech do vybavení přibývaly další potřeby jako tužky nebo mazací guma.

Ostatní vybavení

Školní pomůcky, například pro přírodopis si musel často obstarávat samotný učitel. Vznikaly tak sbírky motýlů, brouků, nebo minerálů, obvykle i za spolupráce se studenty. Byly však pomůcky, které museli kupovat, například pro hodiny fyziky či chemie. Avšak našli se i tak učitelé, kteří se snažili i v těchto oblastech vymyslet lepší vybavení, než jaké bylo běžně dostupné. Můžeme být proto rádi za vybavení a možnosti výběru, jaké mají dnešní děti, ať jsou to bezpečnostní reflexní prvky, které chrání školáka či stylové školní sety pro prvňáčky, včetně batohů s ergonomickými prvky.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.