Smrtelný pracovní úraz: V jaké výši se pohybuje jednorázové odškodnění pozůstalých?

24.1.2020 | autor: Redakce PŽ

Smrtelný pracovní úraz: V jaké výši se pohybuje jednorázové odškodnění pozůstalých?

Utrpěl někdo z vašich blízkých smrtelný pracovní úraz? Pokud patříte mezi pozůstalé, máte obvykle právo na jednorázové odškodnění. Zjistěte, v jaké výši je vypláceno a zda je možné jej navýšit.

Kdo má na toto odškodnění nárok?

Jednorázové odškodnění pozůstalých po zemřelém pracovním úrazem náleží pozůstalému manželovi či manželce, partnerovi či partnerce (podle zákona o registrovaném partnerství), nezaopatřenému dítěti a rodičům zemřelého zaměstnance, pokud s ním žili ve společné domácnosti.

V jaké výši je odškodnění vypláceno?

V současné době je jednorázové odškodnění pozůstalých po zemřelém pracovním úrazem stanoveno na částku ve výši 240 000 Kč. Vzhledem k tomu, co by tato částka měla kompenzovat z hlediska nemajetkové újmy, však můžeme hovořit o velmi nízké hodnotě.

Je však nutno dodat, že v zákoníku práce je vymezeno slovní spojení „nejméně“. I přesto však pojišťovny zaměstnavatelů obvykle vyplácí pouze částku ve výši 240 000 Kč.

Je možné odškodnění navýšit?

Přemýšlíte, zda je možné popisované odškodnění nějakým způsobem navýšit? Zákoník práce tuto skutečnost umožňuje. Uvádí totiž, že jednorázové odškodnění pozůstalých je možné přiměřeně zvýšit. Zpravidla se přitom toto zvýšení realizuje v rámci soudního řízení.

Závěrem je ještě třeba dodat, že se v nedávné době na odborné úrovni hovořilo o zvýšení základní výše odškodnění pozůstalých nad 240 000 Kč.

Potřebujete poradit?

Řešíte aktuálně odškodnění za smrtelný pracovní úraz a potřebujete poradit? Neváhejte se obrátit na specializovanou advokátní kancelář, která se ve spleti paragrafů zorientuje za vás.

Více informací ze světa odškodnění pracovních úrazů najdete na www.odskodnenizapracovniuraz.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.