Soud mi nařídil mediaci. Co dělat?

27.11.2022 | autor: Redakce PŽ

Soud mi nařídil mediaci. Co dělat?

Soud může v některých případech přistoupit k tomu, že stranám sporu nařídí takzvané první setkání se zapsaným mediátorem. Zjistěte, o co se jedná a co se stane, když tuto povinnost nesplníte. 

První setkání se zapsaným mediátorem: co to je?

Jedná se o informativní schůzku, na které mediátor stranám sporu vysvětlí, co vlastně mediace je a není. Také se klienti dozví, co lze od mediátora očekávat a s čím jim naopak neporadí. 

 

Platí, že toto nařízené setkání s mediátorem může skončit dvěma způsoby. Buď dojde na závěr k vydání potvrzení pro soud o tom, že setkání proběhlo a že je povinnost splněna. Nebo se strany sporu rozhodnou, že mediaci chtějí podstoupit. V takovém případě je ještě čeká rozhodnutí o tom, zda se budou účastnit mediace pod tímto mediátorem, nebo si najdou nějakého jiného. 

Co když strany sporu svoji povinnost nesplní?

Pokud soud stranám sporu udělí povinnost setkat se s mediátorem, je třeba, aby jej v určené lhůtě kontaktovali. Tato lhůta se může lišit, nejčastěji se však jedná o 10 pracovních dnů. Při tomto prvním kontaktu se přitom strany sporu s mediátorem domluví na vhodném termínu. 

 

Pokud strany sporu tuto svou povinnost nesplní, mohou v praxi nastat dvě situace. První spočívá v tom, že jim soud nemusí přiznat náhradu nákladů spojených se sporem. A nebo mohou mít klienti štěstí a mediátor je může kontaktovat sám od sebe. 

Kolik za nařízené setkání s mediátorem zaplatíte?

Cena za první setkání s mediátorem je stanovena na 400 Kč za každou započatou hodinu. Pokud je mediátor plátce DPH, je třeba k této částce přičíst ještě 21 %. V případě samotné mediace poté již cena může být odlišná. Platí ale, že by vás o ní mediátor vždy měl informovat předem, abyste věděli, s čím můžete počítat.

 

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.