Svařování MIG a MAG: Jaký je mezi nimi rozdíl?
.jpg)
Pokud se zajímáte o svařování nebo o svařování elektrodou jistě jste se již setkali s pojmem MIG a MAG. Co to vlastně znamená a co je možné pomocí těchto metod svařovat? Pojďte se s námi podívat na základní fakta.
Svařování celé řady materiálů
Svářečka MIG/MAG je jedním z nejlepších přístrojů, které si pro své účely můžete pořídit. Při jejím pořízení nezapomeňte, že ve vaší výbavě nesmí chybět ani svářecí kukla, nebo další ochranné pomůcky. Díky této svářečce se vám podaří svařit celou řadu materiálů.
Technologie MIG/MAG
Jako svářečku MIG/MAG je možno označit takový přístroj, který se postará o poloautomatické svařování kovů v ochranné atmosféře plynů. Tato metoda svařování je poloautomatická, což znamená, že přídavný materiál je přiváděn k místu sváru motorem. Stačí stisknout spínač na hořáku, který máte pevně ve svých rukou. Svařování metodou MIG/MAG může být také manuální, nebo dokonce automatické.
Rozdíl mezi MIG a MAG
Základní rozdíl v těchto pojmech je, že při MIG svařování se používá ochranná atmosféra inertního plynu, zatímco při MAG svařování se používá aktivní plyn. Ochranné plyny se při svařování používají proto, aby nedošlo k pronikání kyslíku k místu sváru. Do svarové lázně by totiž vzdušný kyslík neměl mít během svařování přístup, aby nezničil výsledný svár. Rozdíl mezi jednotlivými metodami svařování tedy spočívá v použitém plynu.
MIG svařování
Během poloautomatického MIG svařování v ochranné atmosféře inertního plynu dochází k omezení přístupu kyslíku do svarové lázně. Tento postup se uplatňuje například při svařování hliníku, mědi, slitin titanu nebo bronzu, nebo pro svařování lehkých kovů. Jako plyn se využívá argon, nebo směs argonu a helia.
MAG svařování
Zde se využívá aktivní plyn, který se sám také podílí na chemických procesech, které probíhají ve svarové lázni. Zde se jako plyn používá CO2, nebo například směs argonu a CO2. Tímto způsobem se svařuje například ocel nebo nerez.
Svařování MIG a MAG využívá ochranné atmosféry plynu.
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.