Trápí vás finanční potíže? Zbavte se jich dobrými návyky!

27.5.2019 | autor: Redakce PŽ

Trápí vás finanční potíže? Zbavte se jich dobrými návyky!

Dobré finanční návyky jsou v dnešní době základ pro to, abyste se nedostali do nechtěných potíží. Mladí lidé nemyslí na budoucnost, nemají naspořenou téměř žádnou peněžní rezervu, a když je pak postihnou nečekané finanční výdaje, bývají nuceni uzavřít různé bankovní či nebankovní úvěry. Z tohoto důvodu je zapotřebí, abyste si osvojili základní pravidla, díky kterým budete svoje finance lépe zvládat. Jaké jsou základní kroky, bez kterých se vaše dobré návyky neobejdou?

Příjem vs. výdaj

Vedete si kompletní přehled o všech měsíčních příjmech a výdajích? Základem je mít pokaždé vyšší výdělek, než jaká je vaše útrata, aby vám pokud možno každý měsíc zbývala určitá částka, kterou si můžete doma nebo v bance spořit. Tímto způsobem si postupně vytvoříte finanční rezervu, kterou pak můžete použít v případě, že vás postihnou nečekané výlohy.

Potom se vám nemůže stát, že byste na zaplacení tohoto výdaje neměli dost prostředků, o které byste si pak ve formě půjčky museli zažádat v bance nebo u nějaké nebankovní společnosti. Dobře si tedy rozmyslete, co všechno je skutečně potřeba každý měsíc koupit a jestli některé vaše platby nepočkají až do další výplaty, kdy budete mít k dispozici více prostředků.

Pravidelné měsíční výdaje

Každý člověk má určité pravidelné měsíční výdaje, které se musí bez výjimky každý měsíc včas zaplatit. Většinou se jedná o nájem, hypotéku, nebo splátku krátkodobé půjčky, kterou jste z nějakého důvodu museli v minulosti uzavřít. Dobrým pomocníkem při placení těchto pravidelných plateb je nastavení trvalých příkazů na vašem bankovním účtě. Trvalé příkazy vám zajistí, aby každý měsíc byly všechny opakující se platby zaplaceny včas. Vy se pak o tyto výdaje nebudete muset vůbec starat a máte jistotu, že na některý z nich nezapomenete.

Šetříte, ale stejně vás zastihly nečekané výdaje?

Může se stát, že i když se člověk snaží šetřit, z ničeho nic se na něj navalí tolik nečekaných výdajů, že na jejich zaplacení celá vaše naspořená finanční rezerva jednoduše nestačí. V takovém případě se lidé rozhodnou si peníze vypůjčit, zejména mladší generace. V dnešní době je sjednávání úvěrů trend a finanční prostředky se půjčují skoro na všechno, jelikož se jedná o snadné řešení této nepříjemné situace.

Většinou potřebují půjčit peníze rychle. Nicméně bance obvykle trvá i víc než měsíc, než posoudí celou vaši finanční situaci a rozhodne, jestli vám vyhoví a úvěr poskytne nebo ne. Z tohoto důvodu je výhodnější, aby jste sáhli po nebankovní půjčce bez registru. U tohoto typu úvěru totiž můžete mít peníze na svém bankovním účtu během pár dnů. Dobře si ale rozmyslete, jestli úvěr opravdu potřebujete. Nové auto, nebo nová pračka by možná mohly počkat do dalšího měsíce nebo do doby, kdy se vaše finanční situace opět obrátí k lepšímu.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.