Vakcíny by mohly způsobit problém v mezinárodní přepravě

29.5.2021 | autor: Redakce PŽ

Vakcíny by mohly způsobit problém v mezinárodní přepravě

Mezinárodní přeprava za pomoci lodí je naprosto klíčová. Pokud se ale nepodaří námořníky rychle naočkovat, mohlo by dojít k nepříjemným problémům.

Koronavirus na chvíli zastavil celý svět. Od loňského roku se i přes restrikce v některých zemích ale pomalu vrací alespoň některé věci do normálu. Před námořní dopravou ovšem nyní stojí výzva, kterou před sebou ještě nikdy neměla.

Nedostupnost vakcín

Mezinárodní přeprava je naprosto klíčová. Zajišťují ji přitom nejen letadla, ale také lodě. Právě lodní přeprava patří mezi nejefektivnější způsoby dopravy. V posledních měsících se ale spekuluje o tom, že by právě tento segment mohl brzy narazit na velký problém. A ten není spojen s ničím jiným než s očkováním proti covidu.

Důvodem je především dostupnost vakcín v rozvojových zemích. Podle posledních odhadů by se právě do rozvojových zemí mohly dostat vakcíny až s opravdu velkým zpožděním. Někteří mluví až o roce 2024, což je i v porovnání s pomalu očkujícími evropskými státy obrovská propast.

Nechají se očkovat?

Vakcíny by tedy mohl zajistit zaměstnavatel. Otázkou ale zůstává, jestli mezinárodní přeprava zásilek nenarazí na další problém. Tím by mohla být neochota námořníků se očkovat. Dopravní společnosti totiž fungují tak, že na jednu loď nalodí námořníky i z více než 30 zemí současně. Pokud by tito námořníci nebyli dostatečně chráněni, nejenže by riskovali svoje zdraví, ale hlavně by vystavili sebe i svého zaměstnavatele nepříjemným postihům.

Jako jediné řešení se tak v tuto chvíli jeví vytvoření očkovacích center přímo v přístavech. Tam by se všichni námořníci naočkovali a mohli by pracovat tak, jako před pandemií. Do té doby ale nezbývá než doufat, že na některé z lodí nepropukne nákaza a že to zbytečně nezpomalí některá odvětví obchodu. To ale ukážou až další měsíce.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.