Víte, co vše je třeba splnit, když zaměstnáváte brigádníka?

30.7.2018 | autor: Redakce PŽ

Nejen drobní živnostníci se někdy mohou dostat do situace, kdy potřebují s prací pomoct od brigádníka. Patříte do této skupiny lidí a tápete, jak všechno udělat správně? A co všechno ke splnění vám ukládá zákon?

Jak je to se smlouvou

Při rozhodování o tom, jakou smlouvu s brigádníkem podepsat, se můžete rozhodnout na základě toho, na jak dlouhou dobu výpomoc potřebujete. Pokud se jedná jen o pár hodin nebo týdnů, bude pro vás ideální dohoda o provedení práce. Ta je limitována maximálně 300 hodinami, které může brigádník pro zaměstnavatele v kalendářním roce odpracovat.

Pokud vám však těchto 300 hodin nestačí, sepište s brigádníkem dohodu o pracovní činnosti. U té jste limitováni pouze tím, že brigádník nesmí v průměru pracovat více než polovinu stanovené týdenní pracovní doby. A pouze pokud vám ani to nestačí, zvažte přijetí zaměstnance na pracovní smlouvu.

TIP: V případě zaměstnávání brigádníků se někdy bohužel můžete setkat s konflikty na pracovišti. Naučte se, jak je úspěšně řešit na kurzu Mediace v pracovních vztazích.

A co daně, lékařská prohlídka a další?

Ať už u vás brigádník odpracuje jen jednu hodinu nebo více, musíte zaplatit zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za pracovní úraz.

A teď k daním. Pokud s brigádníkem uzavřete DPP a jeho výdělek bude maximálně 10 000 Kč, musíte se přihlásit finančnímu úřadu jako plátce daně z příjmu fyzických osob vybírané srážkou. Pokud bude odměna činit více než 10 000 Kč, budete kromě daně odvádět také zdravotní a sociální pojištění.

V případě DPČ je rovněž třeba přihlásit se na finanční úřad. Stejně tak budete odvádět i zdravotní pojištění a pokud výdělek překročí 2 500 Kč, musíte odvést i sociální pojištění.

A pamatujte dále na lékařskou prohlídku. Tu je povinen před započetím práce podstoupit zaměstnanec, který nastupuje do pracovního poměru (má tedy podepsanou pracovní smlouvu, ne dohody). A závěrem ještě brigádníka nezapomeňte seznámit s BOZP.

A jak pracovněprávní vztah ukončit?

DPP, DPČ i pracovní poměr můžete vždy uzavřít i na dobu určitou. V takovém případě pracovněprávní vztah skončí uplynutím doby, na níž byl sjednán.

Dohody uzavřené na dobu neurčitou můžete ukončit dohodou, tedy písemným souhlasem obou smluvních stran. Protože to se nemusí vždy povést, umožňuje zákon také jednostrannou výpověď. Výpovědní lhůta u dohod přitom činí 15 dnů a začíná běžet okamžikem doručení druhé smluvní straně.

Chcete si procvičit, jak řešit konkrétní problémové situace na pracovišti? Zúčastněte se kurzu Firemní mediace a naučte se v této oblasti orientovat.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.