Víte, jakou techniku používá mediátor při mediačním jednání?

12.2.2019 | autor: Redakce PŽ

Ti, kteří toho o mediaci prozatím moc neví, se někdy mohou domnívat, že mediátor je vlastně manipulátor. A strany během mediace dostává přesně tam, kam potřebuje. Je to skutečně pravda?

Hledáte při konfliktu viníka?

Jakmile jednou dojde ke konfliktní situaci, která neproběhla dle našeho očekávání, máme ve zvyku vynaložit velké úsilí pro hledání viníka. Když ho konečně objevíme, strávíme obrovské množství času tím, že na něj vytahujeme vše negativní. Neuvěřitelně dlouho se pitváme v tom, co bylo a je špatně a zároveň co špatného ještě bude.

TIP: Zajímá vás blíže práce mediátora? Přihlaste se na kurz Výcvik mediace a naučte se vše potřebné pro vykonávání této profese.

Usvědčením viníka se nám bohužel neuleví

Představte si blíže danou situaci. Stal se konflikt. Nyní již víme, kdo za to může a co všechno negativního nám to přineslo. Případně se nyní ocitáte ve fázi vymýšlení trestu, díky kterému by se viník vyvaroval něčemu podobnému do budoucna. Jak se nyní cítíte? Ulevilo se vám, když jsme našli příčinu vašich problémů?

Pravděpodobně nikoliv. A pravděpodobně se cítíte ještě hůř, než když jsme začali. Pokud se již nějaká dvojice dostane k mediačnímu jednání, většinou se jedná už tak o vyhrocený konflikt. A výše popsané hledání a usvědčování viníka symbolizuje úmyslné dupání do celé nepříjemné situace. Bohužel však takový postup nikoho neočistí. A množství konfliktů se může snadno nabalovat.

Mediace nezkoumá minulost

I mediace pracuje se skutečností, že minulost mediátor ani strany konfliktu nezmění. A je proto naprosto zbytečné pitvat se v něčem, co již proběhlo. A zkoumat, kdo za to může a kdo naopak nikoliv. Ale musíme si uvědomit, že to, co se stalo, má nějaký vliv na city a chování lidí v přítomném okamžiku.

Technika pozitivní komunikace

Mediátor při jednání nevyužívá manipulaci. Pracuje s technikou pozitivní komunikace. Ta funguje na principu uvědomění si, že minulost je daná. Ale budoucnost může každý z nás určitými kroky nějak ovlivnit. Mediátor proto společně se stranami hledá, co opravdu potřebují. A zároveň zkoumá, jak to udělat, aby mohly být naplněné cíle obou stran.

Zajímá vás více informací ze světa mediace? Navštivte web www.kurzymediace.cz.

 Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.