Vyhněte se pokutě a zajistěte si pravidelný úklid. Jak na náhradní plnění?

30.11.2021 | autor: Redakce PŽ

Vyhněte se pokutě a zajistěte si pravidelný úklid. Jak na náhradní plnění?

Plnění povinného podílu v zaměstnávání osob se zdravotním postižením mají za úkol všechny podnikatelské subjekty, které zaměstnávají 25 a více osob. Pro všechny tyto firmy je zákon závazný. Existuje ale i jiná možnost, jak zákon splnit.

Pozor na vysoké pokuty

Již od prvního ledna roku 2012 je v platnosti zákon, který udává povinnost všem firmám, které mají 25 a více zaměstnanců. Tyto subjekty jsou povinny zaměstnávat nejméně čtyři procenta osob se zdravotním postižením. Pokud tuto zákonnou povinnost nesplníte, vaše firma se vystavuje uložení pravidelné pokuty, a to ve výši, která není nikterak zanedbatelná. Existuje ale i další možnost, jak podpořit zaměstnanost OZP.

Náhradní plnění jako ideální způsob

Pokud vaše firma z nějakého důvodu nemůže vyčlenit místo pro zaměstnání osob se zdravotním postižením podle kvóty, kterou vám určí úřad, máte možnost se z této povinnosti vyplatit. Tento fakt znamená, že budete každý měsíc odvádět fixní částku státu, který ji použije na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Touto částkou ale pro svou firmu nezískáte vůbec nic. Proto ještě existuje náhradní plnění, kde jsou podmínky nastaveny výhodně pro všechny strany.

Náhradním plněním podporujete OZP

Náhradní plnění je způsob, jak aktivně podporovat zaměstnanost osob se zdravotním postižením, ale zároveň tyto osoby přímo ve své firmě nezaměstnávat. Jedná se o pravidelný odběr služeb nebo produktů pro vaši firmu. Můžete si tak zajistit například pravidelný úklid osob, ostrahu objektu, nebo dodávku zboží, které produkují firmy, které zaměstnávají padesát a více procent osob se zdravotním postižením. Přímo se tak opět podílíte na zaměstnanosti OZP.

Plnění povinného podílu v zaměstnávání osob se zdravotním postižením mají zákonem stanoveny všechny firmy, které mají více než 25 zaměstnanců. Je přitom jedno, zda se jedná o státní instituce, nebo o zcela soukromé společnosti.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.