Základní předpoklady, kterými se řídí neurolingvistické programování

24.9.2022 | autor: Redakce PŽ

Základní předpoklady, kterými se řídí neurolingvistické programování

Neurolingvistické programování bývá často zmiňováno pod zkratkou NLP. Víte ale, o co se jedná a jakými základními předpoklady se řídí?

Kdo stojí za vznikem neurolingvistického programování

Vznik neurolingvistického programování je spojován především se dvěma jmény. Jedná se o Richarda Bandlera a Johna Grindera, kteří tuto původně psychoterapeutickou metodu vyvinuli v 70. letech 20. století. 

 

Teoretickým základem se pro ně stala zejména kybernetika, jazykověda, matematika a systematická a ericsonovská terapie. Zároveň jim pomohlo soustavné pozorování a následné modelování způsobu práce odborníků z nejrůznějších oborů. 

 

Pokud by vás zajímalo, jak zní oficiální definice neurolingvistického programování, je třeba nakouknout do učebnic a studijních materiálů. V nich nejčastěji najdete, že NLP je definováno jako studie struktury subjektivní zkušenosti. Tato studie se přitom zaměřuje na vzorce vytvářené mezi naším tělem, mozkem a jazykem.

 

TIP: Přihlaste se na kurz, kde si v praxi osvojíte techniky neurolingvistického programování.

Základní předpoklady, kterými se NLP řídí

Existuje hned několik základních pravidel, kterými se neurolingvistické programování řídí. Jedním z nich je fakt, že každý mozek je originál. Na světě proto nenajdete dva mozky, které by přemýšlely úplně stejně

 

Naše mysl a tělo je jeden propojený systém. Pokud přitom učiníme změnu v jedné části, automaticky se to projeví i v druhé části tohoto systému. Negativní myšlenky v našem mozku se například mohou projevit napětím v celém těle.

 

V každé chvíli našeho života činíme to nejlepší možné rozhodnutí, jaké v danou chvíli dokážeme. Je důležité, abychom sami v sebe věřili. Díky tomu budete moct dosáhnout právě těch věcí, které si usmyslíme. 

 

Nezapomínejte také, že způsob života je otázkou vaší osobní volby. Je jen na vás, zda se rozhodnete pro kreativní, nebo spíše obětní přístup. 

 

Více článků z oblasti osobního rozvoje najdete na www.marketahamrlova.cz.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.