Zjistěte, kdo se u nás může stát mediátorem

20.8.2022 | autor: Redakce PŽ

Mediátor je odborník na komunikaci, vyjednávání a řešení konfliktů. Zjistěte, jaké podmínky je u nás třeba splnit, abyste se mohli mediátorem stát. 

Kdo může být mediátorem

Pokud to zobecníme, lze za mediátora považovat prakticky kohokoliv, kdo zprostředkovává urovnání sporu mezi stranami konfliktu. 

 

V užším slova smyslu je mediátorem myšlena osoba, která má příslušné vzdělání a která ovládá jednotlivé mediační techniky. 

 

V České republice v současné době není stanoven žádný jednotný systém vzdělávání mediátorů ani vzdělávací standardy. Mediátor přitom může být zapsaný, nebo nezapsaný. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Co je charakteristické pro zapsaného mediátora

Podle zákonu č. 202/2012 Sb., o mediaci je mediátorem fyzická osoba zapsaná v seznamu mediátorů. Taková osoba přitom musí být trestně bezúhonná, způsobilá k právním úkonům a disponovat vysokoškolským vzděláním. Zároveň je také potřeba, aby složila zkoušku u Ministerstva spravedlnosti. Advokáti tuto zkoušku skládají u České advokátní komory. 

 

Všechny zapsané mediátory lze přitom najít v seznamu zapsaných mediátorů, který vede Ministerstvo spravedlnosti. Tento seznam je veřejně dostupný a najdete v něm informace o specializaci daného mediátora, místo jeho působení a kontakt. 

Mediátorem může být i někdo, kdo nesložil zkoušku

Zákon v žádném případě nezakazuje poskytovat mediační služby na základě živnostenského oprávnění. Vzhledem k tomu se mediátorem může stát prakticky kdokoliv. Existuje totiž řada mediátorů, kteří například nedisponují vysokoškolským vzděláním a ke zkouškám jít nemohou. 

 

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.