Florbal milují malí i velcí

3.10.2023 | autor: Redakce PŽ

Florbal milují malí i velcí

Halový kolektivní sport, který se hraje na hřišti s rozměry 40x20 m. Tak přesně to je florbal, který hrají jak malí kluci, tak dospělí muži. Hřiště na florbal je ohraničené plastovými mantinely, hráči používají florbalové hole a hrají s plastovým dutým míčkem s dírkami. Brankář „florbalku“ nemá, musí používat celé své tělo včetně rukou a nohou. Počet hráčů v poli je stejný jako v hokeji, tedy 5 hráčů v poli a 1 brankář. Jedno utkání je rozdělené na dvacetiminutové třetiny.

Rozšířenost florbalu ve světě

Florbal patří mezi oblíbené sporty v mnoha státech po celém světě, obzvlášť oblíbený je v zemích jako Česko, Švýcarsko, Finsko, Lotyšsko, Estonsko, Norsko a Švédsko. Hraje se také několik florbalových lig po celém světě, mezi nejprestižnější patří:

  • F-Liiga (Finsko)
  • Svenska Superligan (Švédsko)
  • Unihockey Prime League (Švýcarsko)
  • Superliga florbalu (Česko)

Vítězové všech těchto lig mezi sebou soupeří v Poháru mistrů. Nejvyšší ligou světa ale je Mistrovství světa ve florbale, které se koná pouze jednou za 2 roky. V historii mistrovství, za kterou se konalo už 14x, ale zatím získalo medaili pouhých 5 zemí – Česko, Finsko, Norsko, Švédsko a Švýcarsko.

Florbal u nás

Florbal je v Česku zastřešován organizací Český florbal. Nehraje se jen jedna, ale rovnou 2 nejvyšší florbalové ligy – Superliga florbalu a Extraliga žen. Češi na Mistrovství světa získali už několik medailí. V mužské kategorii to jsou 2 stříbra (2004, 2022) a 3 bronzy (2010, 2014, 2020), v ženské kategorii to je 1 bronz (2011). Zlato jsme ještě nikdy nezískali.

Superliga florbalu

Superliga florbalu, někdy také nazývaná Livesport Superliga, je nejprestižnější a nejvyšší česká liga. Aktuálně ji hraje 14 týmů, za celou historii se jich ale vystřídalo neuvěřitelných 40.

V základní části se odehraje celkem 26 kol, což znamená, že si každý zahraje s každým 2x. Ten, kdo vyhraje základní část, získá Prezidentský pohár. Po konci základní části následuje play off. Do čtvrtfinále automaticky postoupí prvních 6 týmů, o zbylá 2 místa si zahrají týmy na 7. až 10. místě, a to v osmifinále. Když skončí osmifinále, týmy z prvního až třetího místa po základní části si vyberou protivníka z čtveřice týmů, která po osmifinále obsadila páté až osmé místo. Čtvrtý tým z tabulky právo výběru nemá, na něj soupeř zbude.

Čtvrtfinále a následné semifinále se hraje na 4 vítězná utkání, což znamená, že se může odehrát v jednom kole až 7 zápasů s jedním soupeřem. Poté už následuje finále, které se hraje na jeden vítězný zápas, a koná se dohromady s finále nejvyšší ženské ligy – Extraligy žen.

A co se stane s týmy, které nepostoupily do play off a ani nehrály o postup do něj (tudíž nebyly v top 10 týmů)? Hrají proti sobě tzv. play-down. Play-down má 2 kola, každé je na 4 vítězná utkání. Tým, který prohraje 2. kolo play-down je automaticky vyměněn za vítěze 1. florbalové ligy a sám do ní míří. Poražený finalista 1. ligy si ještě zahraje s vítězem 2. kola play-down Superligy na 3 vítězné zápasy, a to v baráži.

Jaké týmy patří v ČR mezi špičku?

Mezi nejlepší týmy Superligy patří 4 týmy, které jako jediné v historii Superligy vyhrály tuto ligu. Jsou to týmy:

  • Tatran Střešovice, který má nejvíce titulů v historii a poslední získal v sezóně 2022/23.
  • Florbal MB, který byl v sezóně 2022/23 ve finále proti Tatranu, a poslední titul má ze sezóny 2021/22.
  • 1. SC Vítkovice, který je v počtu titulů mistra na druhém místě, a poslední titul slavil v sezóně 2018/19.
  • Florbal Chodov, tým s nejméně tituly z jmenovaných, naposledy ovládl ligu v sezóně 2016/17.

Náš tip na závěr: Na start letošní florbalové sezóny si ještě pár týdnů počkáme, zatím můžeme jen tipovat, jak další ročník dopadne a který tým vyhraje. Až liga odstartuje, můžete výsledky florbalu živě sledovat např. na livescore portálu 24live, který nabízí kompletní výsledky nejprestižnějších florbalových lig.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.