Zlepšete si kondici na kolečkových bruslích
Jízda na kolečkových bruslích je velmi oblíbenou volnočasovou aktivitou, která je provozována převážně na čerstvém vzduchu a může výrazně podpořit vaše zdraví a kondici.
Tento sport přináší lidem, kteří jej provozují, celé spektrum benefitů, které se neomezují pouze na zábavu či aktivní trávení volného času – pohyb s ním spojený má výrazně pozitivní vliv na specifické oblasti zdraví a kondice lidského organismu.
Kolečkové brusle a jejich využití
Ačkoliv se jedná zpravidla spíše o oddychovou činnost, nežli o způsob dopravy či náročnější sport s cíleným posilováním konkrétních tělesných partií, lze jízdu na kolečkových bruslích považovat za velmi přínosnou prakticky po všech stránkách.
Kolečkové brusle je možné si pořídit ve dvou variantách – s kolečky po stranách nebo v řadě, přičemž první zmíněná varianta (tedy tzv. trekové brusle) představuje spíše retro verzi, která se standardně používá v disciplínách zahrnujících tanec nebo skoky na bruslích.
Pro běžnou nebo rychlou jízdu v exteriéru se používají převážně brusle s kolečky v řadě, tedy inline. Styl jízdy na inline bruslích je trochu jiný než na těch trekových, jejich působení na lidských organismus je ovšem velmi podobné, i když v některých oblastech převažují výhody u jednoho typu v jiných zase u druhého.
Výhody jízdy na kolečkových bruslích
Specifikem kolečkových bruslí je nutnost koordinovat pohyby obou nohou v poměrně nestabilní poloze. Než se naučíte správný styl jízdy, budete pravděpodobně chvíli tápat a nebude schopni se pohybovat příliš rychle.
Právě schopnost koordinovat pohyb a samotná jízda mají velmi dobrý vliv na celkovou rovnováhu a držení těla a zapojování hned několika důležitých svalů. Pravidelné ježdění na kolečkových bruslích je velmi relaxační, člověk se musí soustředit pouze na jednu činnost a oprostí se od každodenních problémů.
Díky specifikům tohoto aerobního cvičení navíc pomáháte pohybovému aparátu a tvarujete si postavu. Během jízdy se také do těla vyplavují pozitivní hormony (např. endorfiny), pokud se jí tedy budete věnovat, dostanete se nejen do lepší fyzické, ale i psychické pohody.
Velkou výhodou bruslení na kolečkových bruslích je v podstatě možnost celoročního provozování (v zimě v určených interiérech), pokročilé jízdy se skoky na specializovaných cvičištích a samozřejmě možnost individuálního a skupinového sportování.
Jak vybrat inline brusle
Rozhodnete-li se pro inline brusle, je potřeba si vybrat takový model, který vám bude vyhovovat a pomůže vám rychle se dostat do rutinní techniky jízdy. Rozdíly mezi jednotlivými model kolečkových bruslí se vážou na jejich tři hlavní součásti skelet (tedy bota), rám (držící kolečka) a kolečka.
Každá z těchto částí může být jinak přizpůsobená stylu jízdy a zkušenostem sportovce. Pro začátečníky je vhodný pevnější skelet a měkčí kolečka, která se více hodí pro pomalejší jízdu. Pevný skelet lépe drží nohu, pro rekreační jízdu mohou zkušenější sportovci volit méně pevné materiály. K bruslím je vhodné si pořídit také bezpečnostní vybavení – zvláště začátečníkům by neměla chybět helma a také chrániče loktů a kolen.
Velký výběr kvalitních inline bruslí zn. Sulov za dobrou cenu od českého výrobce najdete zde.
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.