Proč byste si ihned měli koupit kvalitní kancelářskou židli?

15.6.2016 | autor: Redakce PŽ

Zatímco u nás a jiných méně rozvinutých zemích je kvalitní kancelářská židle hlavně otázkou zvýšeného pohodlí, na Západě kvalitní židli doporučují nejen ortopedi, ale také vědci. Čím dál více studií potvrzuje, že sedavé zaměstnání zkracuje délku života, přičemž vyšší náchylnost k rizikům spojených se sedavým zaměstnáním mají lidé pracující v nekvalitně zařízeném prostředí.

Jako důkaz výše uvedeného tvrzení nám mohou posloužit výsledky studií:

  • Sitting Time and All-Cause Mortality Risk in 222 497 Australian Adults (Hidde P. van der Ploeg, PhD, 2012)
  • Job aktivity and colon cancer risk (Oxford University Press, 1984)
  • Associations of sedentary lifestyle, obesity, smoking, alcohol use, and diabates with the risk of colorectal cancer (L Le Marchand, 1997)

Dr. James Livine působící na Mayo Clinic (prestižní lékařská klinika z působností v několika zemích světa) dokonce říká: sezení je nebezpečnější než kouřen, zabíjí více lidí než HIV a zároveň je zrádnější než parašutismus.

Sedavé zaměstnání má prokazatelně nepříznivý vliv na naše zdraví, tedy v případě, že nedodržujeme některá základní doporučení, a to:

  • mít na pracovním místě dostatek prostoru k protažení nohou a celkově volnému pohybu nohou
  • mít pracovní stůl a kancelářskou židli uzpůsobené tak, abyste pohodlně mohli měnit „polohu“ sezení. Ortopedi přitom doporučují pracovat se sklonem zádové opěrky kancelářské židle 135 stupňů.
  • nevystavovat žádnou část těla dlouhodobému tlaku či napětí (typicky zápěstí opřená o hrany stolu)
  • mít pracovní židli poskytující podporu bederní i krční páteři a zároveň umožňující pohodlné sezení (tj. sedák židle by měl být dostatečně široký, hluboký a pohodlný)
  • jednou za 20 minut na dobu 20 vteřin hledět na předmět vzdálený 3 a více metrů (prevence proti tzv. počítačovému vidění)
  • omezení vystavování očí modrému světlu (ti z vás, kteří nosí dioptrické brýle a vyzkoušeli skla odrážející modré záření, jistě potvrdí, že zpět k „obyčejným sklům“ by se již nevrátili)
  • několikrát denně se pořádně protáhněte a zároveň projděte. Existuje řada cviků, které lze vykonávat přímo na kancelářské židli (ta samozřejmě musí mít pevnou konstrukci, aby tuto zátěž snesla).

Pokud při vykonávání své pracovní činnosti trávíte většinu času sezením (ať již u v kanceláři u počítače, v hotelové recepci apod.) zamyslete se vážně nad tím, jestli není nejvyšší čas pořídit si kvalitní kancelářskou židli. Negativní vlivy nekvalitních kancelářských židlí mají bohužel tu vlastnost, že se objeví najednou v době, kdy je již pozdě (prudké bolesti zad, křeče, bolesti hlavy apod.), tj. jste jednou nohou v pracovní neschopnosti (tj. platí zde princip „pomalu vařené žáby“).Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.