Před spaním...

23.7.2009 | autor:

Před spaním...
Říká se, že kdo spí, ten nežije. Odvážné tvrzení skrývající mnoho pravdy, ale také nebezpečně navádějící k tomu, abychom v posteli strávili minimum času. Odpočinek a zdravý kvalitní spánek však působí velmi silně na náš organismus. Nedostatek spánku nám ubírá energii, čímž se dostáváme do dalších potíží. Vše se na sebe nabaluje, až nakonec naše tělo nevydrží a padne. Bohužel se nezřídka stává, že bychom sice spát chtěli, ale zkrátka nám to nejde. Co tedy dělat, abychom správně spali, a čemu se naopak vyhnout se dozvíte na následujících řádcích.
 
Příčin, které způsobují nespavost, je spousta. Vyjmenujeme si tedy alespoň ty nejčastější. Kvalitu spánku může výrazně ovlivnit období, ve kterém se právě nacházíme. Ztráta blízkého, úmrtí, těhotenství, vyšší věk, menstruace nebo zkouškové období na vysoké škole jsou chvíle, kdy s námi cloumají city a berou nám spánek. Bohužel s tím obvykle nic moc nenaděláme. S čím ovšem hnout můžeme je stres, přejídání, málo pohybu, pití alkoholu, kávy nebo kouření cigaret. Všeobecně známé zlozvyky kvalitní spánek prakticky znemožňují. 
 
Pokud se chcete dostatečně a zdravě vyspat, přizpůsobte si nejdříve vaši ložnici. Dostatečně ji větrejte, udržujte teplotu na šestnácti až dvaceti stupni Celsia, odsuňte pracovnu do jiné místnosti, odkliďte zbytečný nábytek a ozdoby a pořiďte si kvalitní matraci. S hlukem sice nic moc nenaděláte, ale světlo můžete odstínit tmavými závěsy nebo škraboškou na oči.
 
Každý ví, že večer se už nemá jíst. Problémem není jen tloustnutí, ale také činnost metabolismu. Ta nás budí a způsobuje zpřetrhaný spánek, jehož výsledkem je zas a znova jen únava, malátnost a podráždění. Pokud si přece jen nemůžete pomoci, dejte si lehké jídlo, které obsahuje vlákninu, sklenici horkého mléka s medem nebo banán. 
 
Cvičení před spaním nás spíše rozbouří, takže si o klidném spánku můžete nechat zdát. Do této kategorie také částečně spadá i sex, ale na druhou stranu příjemné myšlenky před spaním jsou základem úspěchu. Zapomeňte na problémy, neboť jak praví známé pořekadlo – ráno moudřejší večera!


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.