Úklid chodníku - kdo za něj zodpovídá?

25.12.2009 | autor:

Úklid chodníku - kdo za něj zodpovídá?
Příchod zimy s sebou každoročně přináší krom radovánek pro děti také spoustu problémů pro dospělé. Zatímco řidiči jsou si zvýšeného rizika na silnici obvykle velmi dobře vědomi, chodci na chodnících si podobné potíže nepřipouštějí. Přitom na neuklizených chodnících se mohou stát úrazy, jejichž vyčíslení se může vyšplhat i ke stovkám tisíc korun. Zatímco doposud za úklid chodníků zodpovídali majitelé přilehlých nemovitostí, od března letošního roku je tomu jinak. 


Novela zákona o pozemních komunikacích

Dne 26. března 2009 vstoupil v platnost zákon měnící zákon č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích. Pro výše naznačený problém je důležité přidání slovíčka chodník do vět, kde se píše o dálnicích, silnicích, místních komunikacích. Z novely zákona vyplývá, že se o stav chodníků budou nově starat jejich vlastníci. Těmi jsou ve většině případů obce. Na ně také padá odpovědnost za úrazy na neudržovaných nebo špatně udržovaných chodnících.  Na rozdíl od majitelů přilehlých domů jsou však obce a kraje proti zranění chodce pojištěné, proto pro ně nejsou případné finanční důsledky takovou přítěží jako pro majitele domů. 
 
Schválení novely bylo velmi těsné, kritici tvrdí, že se přenesením zodpovědnosti na vlastníky pozemků, na kterých je chodník vystavěn, významně zvýší náklady obcí a krajů. Problém může nastat při určování vlastníka chodníku. U některých z nich totiž není jasné, komu patří, protože nejsou zapsané v katastru nemovitostí. V takové chvíli lze pouze zjistit, komu patří pozemek pod nimi.  


Pokud patří chodník opravdu nám

Podle zákona stanovuje obec rozsah, způsob a lhůtu odstraňování závad ve schůdnosti chodníků. Vy jako vlastníci odpovídáte za škodu, která byla způsobena závadami ve schůdnosti chodníku. Tím může být v zimním období například neodhrnutý sníh nebo vzniklá ledovka. Nejčastěji na neuklizených chodnících dochází ke zlomeninám kotníků, předloktí, bérců a prstů. Poškozenému nebudete platit jen za bolest, ale také například za poškozené oblečení a jiné drahé věci, za ztrátu výdělku po dobu pracovní neschopnosti, za dlouhodobou léčbu nebo za náklady vynaložené na léčbu. Nejste-li si jisti, zda chodník před vaším domem náhodou není váš, raději si to zjistěte předem, abyste se podobným potížím v budoucnu vyhnuli.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.