Dítě v autě: Návod na výběr dětské autosedačky. Podle čeho se řídit?

15.4.2011 | autor:

Dítě v autě: Návod na výběr dětské autosedačky. Podle čeho se řídit?

Máte-li doma malého caparta, jistě dbáte o jeho bezpečí při každodenních cestách automobilem. Z právního hlediska je přeprava dětí, jejichž hmotnost nepřevyšuje 36 kilogramů a nepřesahuje 150 centimetrů, ve speciální dětské autosedačce nutností. Tu správnou autosedačku pro vaši ratolest vybírejte na základě dvou kritérií – zda vyhovuje výšce a váze dítěte a zda pasuje do vašeho automobilu. Čtěte, jakými kritérii se řídit při koupi autosedačky.


Autosedačku přizpůsobte váze dítěte

Autosedačky na trhu lze rozdělit do čtyř kategorií označených pro snazší orientaci číslicemi 0 až III, z nichž každá odpovídá určité váhové kategorii a orientačně též věkovému rozmezí dítěte. Aby potomek sedačku nepřerůstal a její funkce tak zůstala stále efektivní, je potřeba s přibývajícím věkem dítěte měnit též typ autosedačky.

Kojencům jsou určeny sedačky spadající do skupiny 0, která odpovídá váhové kategorii do třinácti kilogramů hmotnosti. Taková sedačka se podobá skořápce, jež umožňuje transport miminka v pololeže proti směru jízdy. Od batolícího období až po dosažení čtyř let věku umisťujte dítko do sedačky označené skupinou I. Sem patří děti od devíti do 18 kilogramů, které už umějí samy sedět. Předškolní děti by měly využívat sedačky určené pro váhovou kategorii od 15 do 25 kilogramů. Poslední, třetí skupina, odpovídá ratolestem od zhruba šesti let věku do dosažení potřebných 150 centimetrů.


Další důležité kroky při koupi autosedačky

Při nákupu dbejte o to, aby byla vybraná autosedačka vhodná pro váš model automobilu, což se dočtete na výrobní značce produktu. Ideálním řešením jsou sedačky Universal vhodné pro téměř všechny vozy či modely označené termínem ISOFIX, které zaručují kvalitní pevné spojení sedačky s automobilem. Ve chvíli, kdy najdete vhodný typ sedačky jak pro potomka, tak pro váš automobil i peněženku, jej ihned vyzkoušejte.

Dítě by se v sedačce mělo cítit pohodlně, příjemně, ale zároveň bezpečně. „Požádejte odborný personál o radu či pomoc. Pracovníci prodejny by vám měli názorně předvést, jakým způsobem sedačku umístit do automobilu. Dle zkušeností svých známých bych také doporučil vyžádat si návod na použití v češtině, ne vždy je samozřejmostí,“ radí mladý otec rodiny z Ostravy.


Bezpečný pobyt v autosedačce

Zatímco nákup autosedačky je jedna věc, bezpečné přepravování dítěte druhá. Aby vás při cestách na krátké i dlouhé vzdálenosti nic nepřekvapilo, dbejte několika následujících doporučení:

1) Při každé jízdě byste se měli prvně ujistit, že je sedačka správně umístěna a připevněna.

2) Dítě do sedačky upevněte prostřednictvím popruhů tak, aby pásy těsně přiléhaly k tělu (vzdálenost mezi tělem a pásem by neměla být větší než šířka dvou prstů), ale zároveň potomka neškrtily, zejména v krční oblasti.

3) Dohlédněte na to, aby přezka pásu byla umístěna na bocích spíše než na břiše dítěte. „I během cest v přestávkách kontroluji, je-li syn správně připoután. A samozřejmě jdu příkladem. Těžko bych po něm mohl vyžadovat spolupráci, kdybych sám neměl zapnutý pás,“ dodává tatínek-řidič.
Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: boban Neregistrovaný | 2011-05-02 18:57:25
Jakejch?
Hodnocení: 0
Vložil: David Neregistrovaný | 2011-04-15 19:58:43
Pěkně napsané. Jen by to chtělo pár technických údajů :)
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.