Příprava auta na zimu

15.2.2009 | autor:

Příprava auta na zimu

Zima je v plném proudu a nejeden z nás se již nedočkavě těší na jaro, avšak zatím si ještě budeme muset nějaký ten pátek počkat. A počkat si bude muset i naše auto, o které je potřeba se v zimě starat víc, než to obvykle děláme v ostatních částech roku. Na co bychom tedy neměli v tomto období zapomínat?

Je sice pravda, že připravit své auto na zimu bychom měli před tím, než napadne první sníh a začnou mrazy, avšak ani teď ještě není pozdě, pokud jsme tuto nutnou přípravu podcenili. Minimálně je dobré si připomenout, co všechno bychom měli v zimě zkontrolovat, než vyjedeme na silnici.

Zimní pneumatiky jsou základ!

Jen těžko můžeme v zimě vyjet bez zimních pneumatik. Na jejich výměnu bychom měli myslet včas, a to nejenom proto, že pokud nás zastaví policejní hlídka, dostaneme pokutu, ale především kvůli své vlastní bezpečnosti. Zimní pneumatiky jsou totiž vyrobeny ze specifického druhu směsi, která počítá s rozdílnými teplotami provozu a dalšími sezónními podmínkami. Navíc je díky nim zajištěna co nejlepší přilnavost pneumatiky k vozovce, což se projeví především v délce brzdné dráhy, která je při stejné rychlosti na zmrzlém povrchu téměř poloviční, než jak je tomu u aut, které jejich řidiči na zimu „nepřezuli“.

Zkontrolujte provozní kapaliny

Pokud chcete, aby vaše auto v zimě dobře fungovalo, nezapomeňte zkontrolovat veškeré kapaliny, které ke svému provozu potřebuje. To znamená například pořídit si zimní olej, který umožní snadné zimní starty, či změření hladiny elektrolytu v akumulátoru, bodu varu brzdové kapaliny a bodu mrznutí chladicí kapaliny. Pro bezpečnou jízdu důležitý i dostatek nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů, která umožní bezporuchovou funkci stěračů. Pokud si nejste sami jistí, nebojte se využít služeb autoservisů či servisů u čerpacích stanic.

Co si připravit

Pokud tedy chcete mít zimu alespoň trochu pod kontrolou, zkontrolujte, zda jste na ni dobře vybavili své auto. To obnáší například: zimní pneumatiky se vzorkem hlubokým alespoň 4 milimetry, celoobvodové zimní řetězy, chladicí kapalinu nemrznoucí do -25° C, nemrznoucí kapalinu v ostřikovačích, doplněný a plně dobitý akumulátor, škrabku na led, smetáček a lopatku na sníh či rozmrazovač na zámky, který byste měli nosit u sebe v kapse a nenechávat ho v autě. Tam vám totiž nebude v případě potřeby platný.

Nezapomínejte, že pokud jste na zimu dobře připravení, nezaskočí vás.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.