Filmový festival Jeden svět

17.3.2009 | autor:

"Před dvaceti lety jste přišli do svobody, teď ukažte, jak s ní umíte naložit." Filmový festival Jeden svět je letos věnován generaci 89, generaci, která období komunismu nepamatuje a do které byla a je vkládána velká naděje. Dokumenty s tématikou lidských práv se budou během března promítat ve všech velkých českých městech, doprovázeny řadou kulturních akcí jako třeba výstavami, divadelními představeními, besedami nebo přednáškami.

Paleta, ze které letos mohou návštěvníci dokumentárního festivalu o lidských právech vybírat, je opravdu široká. Do programu bylo zařazeno více než padesát filmů s nejrůznější tématikou. Pozornost se tak alespoň na chvíli obrátí k problematice dětské práce a otroctví, pracovní migrace, diktátorských režimů ve Venezuele či Íránu, nechybí ani otázka romské mentality. Lidé se mohou prostřednictvím filmových pláten dozvědět více o situaci v Rusku, Tibetu, Barmě nebo Korejské lidově demokratické republice.

Vítejte v Severní Koreji

Filmoví labužníci s napětím očekávají především film Vítejte v KLDR! a Příběhy z Jodoku. První ze zmíněných filmů nás zavádí do Korejské lidově demokratické republiky, kam turisté nesmějí dovážet mobilní telefony, je přísně zakázáno bavit se s tamějšími obyvateli a cokoli kamerovat. Přesto kamerkám ukrytým ve fotoaparátech nebezpečí nehrozí a právě díky nim vzniklo mimořádně zajímavé svědectví života v Severní Koreji. Druhý z uvedených filmů zachycuje taktéž prostředí Severní Koreje, tentokráte z prostředí novodobých koncentračních táborů, v nichž trpí a umírají desetitisíce politických vězňů. Snímek pochází od režiséra Jung Sung Sana, který sám prožil veškeré hrůzy koncentračních táborů na vlastní kůži. V roce 1994 se mu ale podařilo uprchnout a v současné době bojuje proti diktátorským režimům uměleckými prostředky.

Filmový festival dokumentárního filmu Jeden svět je jedinečnou příležitostí dozvědět se více o zprávách, které médiím unikají nebo pro ně nejsou natolik zajímavé. Inteligentním způsobem rozšiřuje světové povědomí diváka a jistě stojí za pozornost.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.