Tipy na zajímavou českou hudbu aneb česká nota je poetická

21.10.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Tipy na zajímavou českou hudbu aneb česká nota je poetická

V historii české hudby bylo a je mnoho kvalitních kapel a interpretů, kteří dělají dobrou hudbu s ještě lepšími texty. Jsme národ zřejmě vcelku poetický a hravý, alespoň podle naší hudby tak lze soudit. Měli jsme a máme mnoho výborných písničkářů, kteří skládají mimořádné texty, ať už je to Karel Kryl, Zuzana Navarová, Radúza, Vladimír Mišík, Vlasta Redl, Jaroslav Hutka, Vlastimil Třešňák, Karel Plíhal, Jaromír Nohavica, Tomáš Klus a další a další. Tento článek vám představí další zajímavé písničkáře a skupiny, které možná neznáte, avšak zcela jistě stojí za vaši pozornost.

 

Mladý a nadějný písničkář Michal Horák

V poslední době můžeme čím dál častěji slyšet o mladém písničkáři Michalu Horákovi, který dělá velice zábavnou muziku plnou hravých textů. Hraje na kytaru, foukací harmoniku, stage piano a na heligonku. Veškeré texty a hudbu si skládá sám. Jeho projev je osobitý, svérázný a originální. Je pravda, že jeho hudba lehce připomíná styl Tomáše Kluse, avšak Michal Horák zajisté přináší něco nového. Má velice zajímavý, hluboký a lehce zastřený hlas, díky čemuž získávají jeho písně zvláštní a velice dobře rozpoznatelný charakter. Nedávno se na internetu objevil jeho první oficiální videoklip k písni Mezinárodní. Michal Horák má profil na Bandzone, kde si můžete poslechnout všechny jeho písně. Živě si ho můžete poslechnout již tento pátek 24. 10. v pražské Salmovské literární kavárně. Hvězda Michala Horáka stoupá, o čemž svědčí i fakt, že se o něm na internetu objevuje stále více zmínek. Také se účastnil několika hudebních soutěží, přičemž například v roce 2013 se stal vítězem Czechtalentu. Nyní je možné pro něj hlasovat v anketě Hvězda internetu

 Krásná a upřímná hudba kladenské kapely Zrní

Frontman kapely zrní Jan Unger se nechal nedávno slyšet, že se jeho generace možná vrací k přírodě. At již je to s naší generací jakkoli, tato myšlenka charakterizuje celou tvorbu kapely Zrní. Hudba i text jejich písní mluví přírodní a upřímnou řečí. V jejich hudbě najdete jemné tony vyrovnanosti a prosté krásy, ale i veselejší a živelnější vyjádření spontánní radosti. Je to příjemná hudba, ze které je cítit opravdová radost z tvorby. Kapela má velice povedené internetové stránky, kde můžete poslechnout jejich hudbu, přečíst si o historii kapely apod. Jejich videoklipy a písně jsou k nalezení také na Bandzone a YouTube. Ve své historii spolupracovali například s Lenkou Dusilovou, Radúzou nebo i s Markétou Irglovou. Tento rok vydali novou desku Následuj Kojota, se kterou teď své posluchače seznamují na turné.  Na přesné termíny koncertů se můžete podívat také na jejich webu. Kromě práce na deskách a koncertech se Zrní věnuje i dalším projektům. Například v Divadle Ponec se hraje taneční představení s názvem "Kolik váží vaše touha?“, které je doprovázené právě hudbou Zrní.

Skupina Hm…oživuje dílo velkých básníků

Skupina Hm… je zajímavá a významná zejména jednou věcí. Zhudebňuje texty básníků. Tento rok 2. 11. bude kapela slavit dvacetiny v paláci Akropolis v Praze. Existují tedy již dlouho, ale příliš známí nejsou. Jistě, je to jistě alternativnější a náročnější styl hudby, a proto má skupina fanoušky jen v některých specifičtějších kruzích. Rozhodně ale stojí za to si je poslechnout, naposlouchat si je, a pak si je zamilujete. Ty texty jsou opravdu nádherné. V době, kdy se z rádií linou texty prázdné, mnoho až nesmyslné a hloupé, je hezké poslechnout si zhudebněnou báseň. Seznam písní a celé texty, tedy básně, si můžete přečíst na jejich webu.Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.