Globalizační události, které mění život každého z nás

18.9.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Globalizační události, které mění život každého z nás

Proces globalizace, propojování světa v jednu velkou společnost, stále výraznějším způsobem ovlivňuje naše životy. Globalizace působí na každého z nás, všichni jsme pod vlivem globalizačních událostí, které se odehrály nebo odehrávají. Jaká taková událost Vám připadá nejpodstatnější nebo nejzajímavější? Je to spuštění Facebooku nebo například rozšíření Starbucks?

 

Spuštění Facebooku

Spuštění sociální sítě Facebook je bezesporu zlomovou událostí v rámci moderního způsobu komunikace.  Facebook, jehož metody brzy začaly napodobovat další sociální sítě, usnadňuje komunikaci mezi přáteli, organizaci nejrůznějších akcí a stal se také účinným nástrojem marketingu. Proti výhodám, které nabízí, stojí problémy s ním spojené, jako je například ohrožení soukromí jednotlivých uživatelů, kteří s touto sociální sítí nakládají příliš lehkovážně, nebo například závislost na Facebooku, kterou trpí mnoho lidí a často si to ani neuvědomují.

Facebook je mocným nástrojem, prostřednictvím něhož se stále častěji oslovují potencionální spotřebitelé nebo třeba voliči určitých politických uskupení. Je moderním zázrakem i postrachem současně. Facebook byl založen Markem Zuckerbergem jakožto vnitřní systém pro studenty Harvardovy univerzity.  Dnes je plně přeložen do šedesáti osmi jazyků a je neodmyslitelným tvůrcem globalizace.

Ekonomická krize a hnutí Occupy

Výraznou globální událostí, která měla vliv na ekonomiku a následně i na další různorodé sféry lidského života, je ekonomická krize, která vypukla v roce 2008. Tato krize se zrodila v USA a velice názorně ukázala, jak je světová ekonomika propojena. Upozornila na problematický způsob života moderní společnosti, která spotřebovává na dluh a víc, než si může dovolit. Také poukázala na to, že činy poměrně malého počtu lidí ovlivňují miliony dalších po celém světě.

Na ekonomickou krizi také reaguje hnutí Occupy, které mimo jiné usiluje dohnat k zodpovědnosti lidi, kteří zapříčinili světovou ekonomickou krizi. Toto hnutí se projevuje jako série demonstrací, na kterých se protestuje proti společenské a ekonomické nerovnosti, hamižnosti korporací a proti vlivu lobbyistů na vlády. Někteří politici o tomto hnutí prohlašují, že jde o novodobou třídní válku. Je to projev globálního protestu proti současnému uspořádání společnosti, které s sebou přináší problémy, které je potřeba řešit.

Rozšíření Starbucks

Typickým projevem globalizovaného světa je dále zakládání poboček významných firem po celém světě. Patří k nim například Starbucks nebo MacDonald. Pobočky těchto společností jsou si všude po světě navzájem velice podobné, ať už jde o úroveň služeb nebo o firemní design interiéru. Při cestování to má velikou výhodu, můžeme se spolehnout, že se nám v kterékoli pobočce na světě dostane obdobných služeb. Avšak jistě je s tímto fenoménem spojena i méně pozitivní skutečnost, že tyto společnosti napomáhají ke stírání rozdílů mezi kulturními specifiky jednotlivých zemí.

Komunikační technologie

Rovněž dochází v výraznému rozvoji v oblasti komunikačních technologií. Výraznou globalizační událostí je například rozšíření používání mobilního telefonu do rozvojového světa. Zlomový je také vynález smartphonů, které umožnují nepřetržité používání internetu.

Globální užívání antikoncepce

V poslední době se již čím dál častěji hovoří o důležité skutečnosti, že se čím dál více užívají estrogeny, které jsou obsaženy v antikoncepci žen. Estrogeny jsou kvůli tomu obsaženy ve vodě. Ubývá plodných spermií mužů a přibývá feministek. Někteří prognostici hovoří o pomalu se blížícím matriarchátu. To je jistě pouze prognóza a spekulace, avšak o globální přítomnosti estrogenu ve vodách není pochyb.

Humanitární pomoc

K novodobým projevům globalizovaného světa patří také fakt, že se stále více jiných než západoevropských či amerických organizací zapojuje do rozvojové spolupráce a humanitární pomoci.

Toto jsou příklady velkých globalizačních událostí, které ovlivňují a tvoří dnešní svět. Jaká globalizační událost vám připadá nejzajímavější nebo nejdůležitější? Podělte se s námi o své názory v komentářích.:-)Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.