Jiří Mucha: Most

23.5.2009 | autor:

Jiří Mucha: Most

Přestože příjmení Mucha má svůj zvuk, většině se při jeho vyslovení vybaví jméno Alfons. A to je škoda. Jeho syn Jiří patří totiž k nejvýznamnějším literárním osobnostem dvacátého století. Jako válečný zpravodaj obohacuje českou literaturu o svůj specifický pohled. Nad jeho knihami často mrzne úsměv na rtech. To, co ve svých knihách líčí, má věrohodný a skutečný základ.

Těžký život

Jiří Mucha se narodil v Praze, ale většinu svého mládí prožil v Americe či ve Francii. Studoval filosofii a lékařství a působil jako zahraniční dopisovatel několika českých listů. V roce 1943 byl vyslán na frontu, kde setrval až do konce války. V padesátých letech jej však komunistický režim obvinil ze špionáže a Jiří Mucha byl několik let vězněn. Později byl rehabilitován a od té doby žije střídavě v Praze a v Londýně.

Děj knihy

Jeho kniha Most vypráví příběh tří mužů, který vrcholí v bitvě o most. První z nich, Oto Herškovič, žil poklidně na Podkarpatské Rusi, odkud však po patnáctém březnu 1938 jako žid uprchl a stal se vojákem Československé armády. Další, student Mirek Chmelický, má taktéž pohnutý osud. Za šíření podvratných letáků byl uvězněn v jednom ze vznikajících koncentračních táborů, odkud byl po několika měsících propuštěn. Okamžitě se rozhodl opustit Protektorát a úspěšně přešel hranice. Také poslední ze tří hlavních hrdinů knihy, pražský sochař Petr Korda, rychle utíká se svou láskou do Francie.

Román Most končí porážkou Francie. Československý zahraniční odboj je však teprve na samém počátku a válka také. Napínavé, přestože maličko složité čtení, které předpokládá základní znalost válečných událostí, které nijak nekomentuje ani nevysvětluje, představuje velice zajímavé svědectví člověka, který byl velice dobře obeznámen se situací v Čechách i jinde. Inteligentním způsobem rozšiřuje obzory pozorného čtenáře a vypráví poutavý životní příběh tří mužů, které jako první zasáhla Hitlerova chtivá ruka.



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.