Stephenie Meyer - Stmívání

17.12.2009 | autor:

Stephenie Meyer - StmíváníStmívání, v originále Twilight, je fenomén, který doslova zachvátil celý svět. Od dob boomu Pána Prstenů a potterovské mánie se nenašlo nic, co by mohlo těmto dvěma velikánům na poli literatury konkurovat. A byla to právě Stephenie Meyer se svou love story odehrávající se mezi úplně obyčejnou lidskou dívkou Bellou a pohledným upírem Edwardem, která se zařadila do žebříčku nejdiskutovanějších a nejčtenějších knih poslední doby. Literární vítězství slavila i u nás, když se v anketě Kniha mého srdce umístila čtvrtém místě.

Koupit dětem Stmívání - ano či ne?

Přejí si vaše děti (hlavně tedy dcery) Stmívání k narozeninám, svátku, k Vánocům či za vysvědčení? Rodiče často nevědí, co si o Stmívání myslet. Je tato kniha vhodná či nevhodná například pro dvanáctiletou dívku? Mnozí mají jasno poté, co zhlédnou filmový trailer ke stejnojmennému filmovému zpracování knihy. Tuhle knihu ne!

Ale pozor, nenechte se mýlit. Filmové zpracování, byť postihuje dějovou linii příběhu, literární předloze příliš neodpovídá. Atmosféra literárního Stmívání je totiž zcela jiná. Stmívání je „lepší" dívčí čtení s ojedinělým nápadem a fantasy prvky. A o lásce čtou dospívající dívky nejraději. Zvlášť když je opravdová a musí překonávat určité překážky, jako například společenské postavení, věk nebo nepřízeň osudu, ale především vlastní strach a omezení společenskými zákony. Nepřipomíná vám to něco? Vždyť podobný modelový příběh je oblíbeným čtením ženy v každém věku.

O čem vypráví Stmívání?

Stmívání je čtyřdílná sága pojednávající o obyčejné sedmnáctileté dívce jménem Bella Swan, která se přistěhuje za svým otcem do deštivého města Forks. Zde potkává svou životní lásku Edwarda Cullena, o němž se záhy dozvídá, že je upír. Postupně se Bella seznamuje s jeho světem (například, že je upír „vegetarián", který neloví lidi, ale zvířata), rodinou a možnostmi, které by ona sama jako upírka mohla mít. Bella se také seznamuje s Jacobem, který se stane jejím nejlepším přítelem. Ani Jacob ale není obyčejný chlapec, protože si s sebou nese po svých předcích zvláštní poslání. Čtyři díly ságy Stmívání (Stmívání, Nový měsíc, Zatmění, Rozbřesk) tak jsou skutečně čtením o lásce, přátelství a hledání hodnoty věcí v životě, které člověka vtáhne. Dopřejte ho i svým dětem. Možná, že zaujme i vás...Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 4
Vložil: Bellinka Neregistrovaný | 2010-01-07 17:29:08
Stmívání je ta nejskvělejší a nejúžasnější knížka kterou sem kdy četla a chtěla bych ji doporučit i všem ostatním aby si ji přečetli... Nej nej nej!!!!!!!!!!
Hodnocení: 3
Vložil: Bella Neregistrovaný | 2009-12-22 12:31:57
Nejlepší knížka na světě!!!!!
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.