Jak strávit poklidné Vánoce se svými blízkými

20.12.2008 | autor:

Jak strávit poklidné Vánoce se svými blízkými

Budete trávit Vánoce v širším kruhu rodinném a už nyní se strachujete, jak to všechno jenom dopadne? Už nyní očekáváte neshody a jen doufáte, že vám poklidné svátky nenaruší velké hádky, při nichž budou kromě ostrých slov lítat třeba i věci? Možná by bylo na čase se podívat, jak tomu zabránit. Protože nenechat se rozházet příbuznými a naopak si to s nimi užít může být mnohem jednodušší, než se vám na první pohled zdá.

Základem všeho je respektovat každého v tom, co dělá. Ono se to sice občas může zdát poněkud složité, ale v zásadě na tom nic složitého není. Člověk se do toho jen musí dostat a dokázat se ovládnout v situacích, kdy má pocit, že užuž vybuchne. Malá rada: Než začnete po ostatních křičet, že se vám nelíbí, co udělali či neudělali, popřípadě jako to udělali, napočítejte v klidu do deseti, abyste vychladli, a pak se třeba zamyslete nad tím, jestli je zrovna tahle věc opravdu tak důležitá, aby byla zdrojem hádky, případných slz a špatné nálady.

Uvidíte, že existuje spousta věcí, o kterých si myslíte, že jsou velmi zásadní a důležité, ale ve skutečnosti jsou možná téměř nepodstatné. Vše se totiž odvíjí od toho, z jakého úhlu pohledu se na ně podíváte. Jestli se budete soustředit jen na ně, budou se vám zdát jako obrovské, ale podíváte-li se z nadhledu a zahrnete do tohoto úhlu pohledu i následky, které by případná hádka vyvolala, možná se vám budou tyto věci jevit jako titěrné a nepodstatné.

Protože co je důležitější? Že váš partner, vaše děti, rodiče či prarodiče například neuklidili, neřekli či neudělali přesně to, co jste od nich očekávali, přesně takovým způsobem, jakým jste si to představovali, anebo je mnohem důležitější to, že máte o Vánocích konečně chvíli času spolu pobýt, popovídat si a společně si užít toho, že máte vedle sebe své blízké?

Takže malá rada na závěr: Když budete respektovat ostatní takové, jací jsou, a nebudete se snažit je předělat k obrazu svému (tedy nebudete se na ně zlobit, když neudělají přesně to, co jste od nich vyžadovali), nebudou vaše Vánoce ani zdaleka tak hrozné, jak jste se obávali. Místo hádek si užijete klid a pohodu. A třeba se společně můžete podívat i na pohádku. Protože pohádky mají rádi malí i velcí.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.