Bezpečnost v autě? Odpovědí jsou pásy a airbagy!
V současné době je k vidění nespočet televizních spotů, jenž nabádají k dodržování bezpečnostních pravidel při jízdě v autě. Některé z nich nejeden divák označil za brutální a přehnané, pravdou ovšem je, že situace, které zobrazují, jsou reálné a pravděpodobné – a co si budeme povídat, mohou s přihodit každému z nás! Cílem kampaně je zvýšit bezpečnost účastníků provozu při jízdě automobilem. Proto nezapomínejte a zapínejte si pásy!
Airbag se v autě neztratí
Airbagy jsou vlastně jakýmisi záchrannými „polštáři“, které se rozvinou při nárazu vozidla. K rozvinutí airbagu dojde v případě malé exploze. Rozvinutí je způsobeno plynovým generátorem, který „nafoukne“ airbag plynem do požadovaného objemu. Nafukuje se velmi rychle a razantně. Úkolem airbagu tak je vytvořit ochranný prostor mezi hlavou řidiče/spolujezdce a deformující se kostrou automobilu v případě srážky.
Bez pásů airbagy nevyužijete
Je však nutné mít na paměti, že airbagy tvoří jen jeden ze dvou základních atributů vybavení vozidla. Jsou vytvořeny tak, aby byly používány společně s bezpečnostními pásy, tudíž tvoří jen jakýsi doplňkový záchranný prostředek. Samy o sobě vám nepomohou, bez „pásové“ podpory jsou účinné jen u asi 12% případů. Pamatujete, že samotný airbag rozhodně nechrání před nebezpečím úmrtí! Někdy může být airbag bez zapnutých bezpečnostních pásů dokonce kontraproduktivní. Mimo jiné může dojít k vážným zraněním obličeje a otřesům mozku – obličej totiž vlivem srážky dopadne na volant předčasně a airbag exploduje pod ním. Je-li však daná osoba připásána, zbrzdí pásy celý proces a airbag splní svůj úkol. Tím se dostáváme k hlavnímu systému bezpečnosti ve vozidle – k pásům.
Bez pásů ani ránu!
Simulacemi srážek bylo dokázáno, že vás samotný airbag (bez řádné pásové podpory) při zadních či bočních srážkách a při převrácení auta neochrání. Účinný může být sám o sobě pouze při čelních srážkách. Proto nezapomínejte na pásy!
A jak se správně připásat? Vrchní pás má přecházet přes trup a dosahovat blízko ke krku. Jen tak dojde k zabezpečení správného úhlu těla v případě srážky. Spodní příčný popruh má být umístěný napříč přes bederní kosti a utáhnutý. Po zapnutí přitáhněte pás pevně k tělu – čím blíže je k tělu, tím lepší ochranu vám v případě potřeby poskytne. Používat pásy mohou také malé děti v sedačkách nebo těhotné ženy, a to i ve vyšším stádiu těhotenství. Povrch pásu nesmí být překroucený nebo poškozený, v opačném případě hrozí zranění.
Pásy byste neměli používat jen proto, že můžete dostat případnou pokutu od policistů. Naopak by pro vás mělo být požívání pásové ochrany automatické, a to z vlastního přesvědčení. Nespoléhejte jen na to, že máte airbag a mějte na paměti, že existují smrtelné případy bez pásů (avšak s airbagem) i při nízké rychlosti. Šťastnou cestu!
Autor: Redakce PZ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.