Zámek Hluboká

30.4.2009 | autor:

Zámek Hluboká

Chlouba českého kulturního dědictví – zámek Hluboká – je v těchto dnech vysoce střeženým místem, na něž se upírají zraky celé Evropy. Nádherný zámek v ještě krásnější lokalitě jistě nebyl k jednání politických špiček Evropské unie vybrán náhodou. Odstupme ale protentokrát od politiky a pojďme se podívat na historii a současnost zámku. Počasí totiž přímo vybízí k víkendovému výletu za přírodou a kulturou, nemyslíte?

Zámek v Hluboké nad Vltavou patří mezi chlouby české architektury. Areál pocházející z období romantismu představuje jednu z nejproslulejších staveb tohoto typu ve střední Evropě. Mezi známé vlastníky zámku patří například Vítek, bratr Záviše z Falkenštejna, a rod Schwarzenbergů.

Trocha historie

Zámek pochází již z poloviny třináctého století, kdy byl založen jako strážný hrad českými králi. Po další desetiletí se zde vystřídalo několik vlastníků, až se v polovině šestnáctého století dostalo místo do držení šlechtického rodu z Hradce. Noví majitelé přestavěli původní gotický hrad na renesanční zámek. V sedmnáctém století se k vlastnictví zámku dostal rod Schwarzenbergů. Ti se pustili do rozsáhlých oprav a rekonstrukcí zámku a zahrad v jeho okolí. Nejdříve areál v osmnáctém století převlékli do barokního hávu, o sto let později provedli úpravy v romantickém stylu nové gotiky. Hlavní předlouhou pro rekonstrukci byl anglický zámek Windsor. Plány na přestavbu vypracoval vídeňský architekt Franz Beer, po jeho smrti pokračoval s projekty na honosné interiéry stavitel Damasius Deworetzky.

Rod Schwarzenbergů pobýval na Hluboké až do začátku druhé světové války, kdy poslední majitel emigroval před nacisty do zámoří. Když válka skončila, přišli Schwarzenbergové o svůj majetek definitivně, a to speciálním zákonem “Lex Schwarzenberg“.

Od té doby přijíždí do zámeckých zahrad stále více a více turistů obdivujících majestátní areál a krásné zahrady.

Tipy na výlet

Nasytíte-li se krásami zámku Hluboká a přilehlého parku, vydejte se poznávat okolí.  Zaujmout by vás mohla nedaleká města Třeboň a Český Krumlov, zámky Nové Hrady, Červená Lhota nebo Jindřichův Hradec. Jste-li nadšenými cyklisty, nevynechejte jedinečnou příležitost vydat se po cyklostezkách jižních Čech. Můžete obdivovat překrásnou krajinu lemovanou rybníky spolu s nevšední architekturou vesnického baroka.  Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.