Douglas Adams - Stopařův průvodce po Galaxii

16.3.2010 | autor:

Douglas Adams - Stopařův průvodce po Galaxii

Hledáte knihu, která neurazí, pobaví, poučí a nadchne? Pak přestaňte naslepo brázdit knihkupectví a pořiďte si do své knihovničky Stopařova průvodce po Galaxii. Povedenou „trilogii v pěti dílech“ má na svědomí anglický spisovatel Douglas Adams, který vás vtipnou cestou přiměje k zamyšlení nad tím, jaký má život vlastně smysl.


Kultovní Stopařův průvodce


Populární série příběhů na hranici mezi sci-fi, fantasy a satirou pochází sice již ze sedmdesátých let, ale dodnes si hledá nové a nové sklaní příznivce. První díl humorné vesmírné ságy vyšel pod názvem Stopařův průvodce po Galaxii již v roce 1979. Kniha byla přitom už tehdy fanoušky toužebně očekávána, navazovala totiž na rozhlasovou hru vysílanou na stanici BBC.


Trilogie v pěti dílech


Kniha zaznamenala nevídaný úspěch, na nějž navazovaly další díly – Restaurant na konci vesmíru, Život, Vesmír a vůbec, Sbohem, a díky za ryby a Převážně neškodná. Na popularitu navázalo také několik divadelních her a v roce 2005 se Stopařův průvodce dočkal dokonce i filmového zpracování. Sám autor ságy zemřel během dokončování filmové verze, ale zanechal po sobě nesmrtelné dílo, jehož originalita a hravost je dodnes literárními kritiky pozitivně hodnocena. Na počest Adamse můžeme také každoročně 25. května oslavit takzvaný Ručníkový den. Nerozumíte? Nemusíte! Důležité je vědět, že Stopařův průvodce rázně doporučuje nosit u sebe vždy a všude alespoň jeden ručník. K čemu? Pochopíte, až knihu přečtete.


Pátrání po smyslu Života, Vesmíru a Vůbec


Dění prvního dílu zavede čtenáře na planetu Zemi, jenž má být zničena z důvodu výstavby nové expresní intergalaktické dálnice. Jedinými pozemšťany, kteří se zachrání, jsou na první pohled nenápadný Arthur Dent a půvabná Trillian. Ti se spolu se sebevědomým mimozemšťanem Fordem Prefektem a depresivním robotem Marvinem vydávají na vesmírné dobrodružství se vznešeným cílem. Dostalo se jim totiž odpovědi na základní otázku Života, Vesmíru a vůbec - čtyřicet dva. Nikdo ovšem neví, jak zněla základní otázka. A právě její znění je předmětem bádání naší skupinky dobrodruhů.

 Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.